Дитяча кардіологія та серцево-судинна хірургія - Acıbadem
Дитяча кардіологія та серцево-судинна хірургія

Дитяча кардіологія та серцево-судинна хірургія

Об’єднуємось заради порятунку сердець!

У Дитячому кардіологічному центрі Acıbadem ми прагнемо змінити ситуацію на краще в педіатричній кардіологічній практиці. Вже понад 30 років ми лікуємо вроджені вади розвитку та набуті вади серця у дітей за участю сучасних медичних досягнень та дбайливого людського відношення. Як провідна медична установа в Туреччині та регіоні, Acıbadem надає найсучасніші можливості діагностики та лікування всього спектру дитячих кардіологічних захворювань, навіть найважчі або найскладніші випадки, з найкращими можливими результатами.

Acıbadem охоплює усі аспекти захворювань серця у дітей, включаючи неонатальну кардіохірургію, складні процедури та повторні операції. Винятковий догляд за пацієнтами тут ґрунтується на знаннях, досвіді та новітніх технологіях, що використовуються у всьому світі. Сучасне медичне обладнання дозволяє нашим спеціалістам швидко та точно діагностувати складні захворювання та лікувати їх з ймовірністю успіху понад 95%. До нас приїжджають діти та їхні сім’ї з усього світу.

Доведено, що комплексні послуги, які надають багатопрофільні бригади в добре обладнаних спеціалізованих установах, забезпечують найкращі результати для дітей із захворюваннями серця. У дитячих кардіологічних бригадах наших клінік Acıbadem Bakirkoy та Acıbadem Atakent працюють досвідчені лікарі з галузі дитячої кардіології, дитячої серцево-судинної хірургії, анестезіології та інтенсивної терапії, візуалізації серця та радіології, неонатології та реабілітації, соціальної роботи та психології. Спеціалізовані бригади постійно перебувають на зв’язку з іншими відділеннями наших клінік, забезпечуючи швидкий доступ до будь-якого фахівця, який може знадобитися під одним дахом. У нас також є спеціально навчені медсестри для операційних, інтенсивної терапії та роботи з пацієнтами. Кожен член нашої дитячої кардіологічної бригади, присвятив роки зусиллям, щоб краще зрозуміти конкретні фізичні та емоційні потреби наших маленьких пацієнтів із захворюваннями серця, щоб забезпечити найкращий догляд та найкращі шанси на життя. Ми об’єдналися заради спасіння сердець!

Захворювання серця у дітей, які ми лікуємо

Захворювання серця у дитячій віковій групі відрізняються від таких у дорослих. Розрізняють два основних типи вад серця у дітей: вроджені вади серця і набуті, що розвиваються в пізнішому віці. Деякі з них:

  • Аритмія або нерегулярний серцевий ритм
  • Кардіоміопатія
  • Вроджені вади серця:
    • Дефект міжпередсердної перегородки
    • Дефект міжшлуночкової перегородки
    • Дефект атріовентрикулярної перегородки
    • Коарктація аорти
    • Синдром гіпоплазії лівих відділів серця
    • Атрезія легеневої артерії
    • Стеноз легеневої артерії
    • Атрезія трикуспідального клапана
    • Тетрада Фалло
    • Тотальне аномальне розташування легеневих вен
    • Транспозиція магістральних артерій
    • Загальний артеріальний стовбур (Truncus Arteriosus)
    • Відкрита артеріальна протока

Чому вибирають дитячі кардіологічні центри Acıbadem?

Короткі факти про наші центри та команду:

  • Загальний досвід команди: 15 000 пацієнтів за 30 років.
  • Щорічно центр приймає понад 600 пацієнтів, у тому числі із найскладнішими вродженими вадами серця.
  • Ймовірність успіху понад 95%.
  • Acıbadem спеціалізується на складних вроджених вадах серця та інших захворювань серця у дітей.
  • У лікуванні дітей беруть участь лікарі світового класу, використовуються передові технології та підхід, орієнтований на пацієнта.

Для іноземних пацієнтів

У дитячих кардіологічних центрах Acıbadem знають, що поїздка за кордон для лікування дитини може бути стресовою та пригнічуваною. Ось чому тут працює Міжнародний центр обслуговування пацієнтів, на базі якого відбувається підтримка кожного пацієнта з першого дня до остаточного повернення в рідну країну. Медичні прийоми, проїзд та проживання, трансфер аеропорт-готель-клініка організують відповідно до потреб та уподобань пацієнтів. Проводиться цілодобова робота перекладачів рідними мовами.

Обираючи Acıbadem у Туреччині та наше комплексне обслуговування, іноземні пацієнти можуть бути впевнені, що їхній шлях до здоров’я буде ідеально організований з урахуванням усіх побажань.

Симптоми захворювань серця у дітей

При вроджених вадах серця близько 30% всіх хворих дітей потребують лікування протягом першого місяця життя. Тому вкрай важливими є рання діагностика та своєчасне лікування. Батькам необхідно розпізнати симптоми захворювань серця та звернутися до лікаря, не гаючи часу. Корисно знати, що ризик розвитку вроджених вад серця в 2-3 рази вищий у дітей, мати або батько яких мають таке ж захворювання. Ранні ознаки проблем із серцем у дітей варіюються залежно від стану, але найбільш поширені такі:

  • Блакитний (синюшний) колір обличчя, губ, слизової у роті та під нігтями у немовлят.
  • Прискорене або утруднене дихання.
  • Частий розвиток респіраторних захворювань.
  • Небажання смоктати груди або швидка стомлюваність під час годування груддю.
  • Відсутність апетиту та недостатній набір ваги.
  • Швидка стомлюваність.

У деяких випадках менш серйозні вроджені вади серця можуть візуально не проявлятися і не мати будь-яких відмітних симптомів протягом перших років життя. У дітей старшого віку такі ознаки, як прискорене серцебиття, задишка, швидка стомлюваність, біль у грудях, запаморочення або непритомність під час фізичних вправ, можуть бути тривожними сигналами про проблеми із серцем.

Діагностика захворювань серця у дітей

Вроджені вади серця часто можна діагностувати до народження вже на 16-му тижні вагітності. Ехокардіографія плода – неінвазивний метод діагностики, аналогічний до УЗД. Він дозволяє детально досліджувати серце дитини, поки вона ще перебуває в утробі матері. Якщо виявляється якась проблема, дитина перебуває під пильним наглядом, а тим часом планується лікування, яке застосовуватиметься після народження. Діагностика вроджених вад серця під час вагітності допомагає зменшити серйозні ускладнення у новонароджених.

Проблеми із серцем також можуть бути діагностовано у більш пізнішому віці. Якщо підозрюється захворювання серця у дитини, дитячий кардіолог проводить фізикальне обстеження та різні тести з використанням передових технологій та діагностичних методів дослідження. Комплексна діагностика може включати: електрокардіограму, рентген грудної клітки, ехокардіографію, стрес-тест, КТ та МРТ серця, катетеризацію серця, електрофізіологію.

Електрокардіограма (ЕКГ): неінвазивний метод діагностики, що дозволяє досліджувати роботу серця. Для його проведення використовують пристрій вимірювання електричної активності серцевого м’яза із записуванням серцевих скорочень на папір для ЕКГ або виведенням на монітор. Процедура допомагає оцінити частоту серцевих скорочень та виявити порушення ритму.

Рентген грудної клітки: показує, чи збільшено серце і чи є у легенях зайва рідина. Рівень радіації, що використовується при рентгенографії грудної клітки, є дуже низьким і не викликає побічних ефектів.

Ехокардіографія (ультразвукове дослідження серця або ЕхоКГ): використовується для спостереження за зображенням серця в режимі реального часу та для оцінки функції серцевого м’яза. Скільки крові тече за артеріями та венами, можна виміряти за допомогою звукових хвиль при ультразвуковій доплерографії аорти. Ці два методи надають корисну інформацію про структуру та функції серця.

Чресхарчова ехокардіографія (ЧП ЕхоКГ): для обстеження деяких пацієнтів може знадобитися більш якісні зображення за допомогою спеціального ультразвукового датчика, який направляють через рот і стравоходом вниз до шлунку.

Стрес-тест: реєструють ЕКГ під час ходьби дитини біговою доріжкою в швидкому темпі. Допомагає виявити проблеми роботи серця, спровоковані фізичним навантаженням.

КТ серця (комп’ютерна томографія): роблять у особливих випадках для детальної візуалізації серця та судин дитини. Також комп’ютерна томографія допомагає отримати точний анатомічний опис.

МРТ серця (магнітно-резонансна томографія): дозволяє зробити чіткі зображення серця та кровоносних судин грудної клітки з використанням магнітної технології без випромінювання.

Катетеризація серця та ангіографія: розширений метод обстеження з використанням тонкої трубки (катетера), вставленої в кровоносну судину, та рентгеноскопії, спрямованої на серце. Цей метод дозволяє безпосередньо візуалізувати анатомічні структури.

Електрофізіологія (ЕФ-дослідження): тест, який використовується для діагностики нерегулярних серцевих скорочень або аритмії. Подібно до методу катетеризації, спеціальні катетери використовуються для огляду серця та виявлення областей аномальної електричної активності в серцевому м’язі.

Інтервенційна дитяча кардіологія

Деякі захворювання серця в дітей можна лікувати з допомогою катетеризації серця (або, для стислості, “heart cath”) замість традиційного хірургічного втручання. Це інноваційний нехірургічний метод лікування, при якому тонка гнучка трубка, яка називається катетером, вводиться через кровоносну судину в серці під рентгенологічним контролем. Його використовують як діагностики, так і для лікування. Коли процедура застосовується для усунення вад серця, вона називається інтервенційною катетеризацією. Дозволяє досвідченим лікарям лікувати певні захворювання серця без хірургічного втручання, використовуючи спеціальні катетери. Як тільки катетер досягає проблемного місця в серці, через нього вводять малесенькі інструменти для усунення дефекту. Наприклад, існують балоні катетери, що відкривають звужені клапани або судини, а також катетери, що закривають отвори між камерами серця. До терапевтичних інтервенційних процедур належать:

  • Балонна ангіопластика та вальвулопластика: для відкриття звуженого серцевого клапана або судини вводиться катетер з балоном на кінці.
  • Транскатетерна заміна аортального клапана (TAVR/TAVI): новий штучний клапан вставляється за допомогою катетера, цим замінюючи операцію на відкритому серці.
  • Транскатетерне закриття ДМПП та ДМЖП: дефекти міжпередсердної та міжшлуночкової перегородок можуть бути усунені за допомогою катетеризації.
  • Ендоваскулярне стентування: може використовуватися для розширення вузьких судин;
  • Електрофізіологія та транскатетерна абляція аритмії: використовується для лікування проблем із серцевим ритмом шляхом припікання (нагрівання) невеликої ділянки міокарда.
  • Гібридні процедури та оклюзія MAPCA: гібридні кардіологічні процедури зазвичай використовуються при складних захворюваннях серця. Вони можуть поєднувати операцію та катетеризацію серця.

Катетеризація серця проводиться під анестезією без хірургічних розрізів. Дозволяє швидко відновитися та скоротити перебування у стаціонарі. Немає вікових обмежень, тому її використовують для лікування маленьких дітей та новонароджених.

У дитячих кардіологічних центрах Acıbadem передові інтервенційні процедури виконуються висококваліфікованими кардіологами з високими показниками успішної роботи. Коли це можливо, вони вибирають мінімально інвазивні підходи, що дозволяє зменшити біль, період відновлення та перебування у клініці.

Хірургія та малоінвазивна кардіохірургія

Кардіохірургія у дітей сильно відрізняється від такої у дорослих. У цій сфері мають працювати лише досвідчені дитячі кардіохірурги та команда спеціалістів, спеціально навчені лікуванню дітей. У дитячому кардіологічному центрі Acıbadem успішно виконуються всі види операцій на серці у дітей, у тому числі складні процедури та повторні операції. Існує 3 основних типи операцій на серці:

Операція на відкритому серці: хірург робить доступ до серця через грудину. Для таких операцій зазвичай потрібен апарат штучного кровообігу, який бере на себе функції серця та легень під час хірургічного втручання.

Закрита операція на серці: у разі грудну клітину також розсікають, але роботу серця не зупиняють. В результаті операцію проводять без апарату штучного кровообігу.

Мінімально інвазивне хірургічне лікування серця: найбільш щадний метод оперативного втручання. Хірург робить лише крихітні надрізи для введення спеціальних інструментів та відеокамери. Мінімально інвазивні методи мають багато переваг у порівнянні з традиційними способами, включаючи менш виражений біль, менші шрами та коротший період відновлення. У дітей із добре розвиненою грудною клітиною деякі аномалії серця можна усунути за допомогою роботизованої хірургії.

Лікування рідкісних та поширених вроджених вад серця (ВВС)

Відкритий артеріальний проток (ВАП)

Всі діти народжуються з відкритою артеріальною протокою. Ця судина забезпечує у плода циркуляцію крові між легеневою артерією та аортою. Він існує тому, що до народження кров не повинна проходити через легені для одержання кисню. У нормі ця протока закривається через кілька годин після народження. ВАП – це коли це з’єднання залишається відкритим. Найчастіше спостерігається у недоношених дітей.

ЛІКУВАННЯ. Закриття протоки здійснюється за допомогою спеціального пристрою, званого парасолькою, що вводиться через катетер. Крім того, операція на закритому серці для повторного підключення може бути виконана залежно від віку пацієнта та ступеня ВАП.

Дефект міжпередсердної перегородки (ДМПП)

Дефект міжпередсердної перегородки є отвір у стінці між двома верхніми камерами серця (передсердями). Невеликий ДМПП часто закривається у дитинстві. Більші дефекти можуть спричинити серйозні проблеми, у тому числі правосторонню серцеву недостатність, порушення серцевого ритму, підвищений ризик інсульту та скорочення тривалості життя.

ЛІКУВАННЯ. У деяких пацієнтів дефект коригують під час катетеризації. Однак при цьому стані зазвичай потрібна операція на відкритому серці. Після закінчення лікування кровообіг нормалізується, і дитина може зрости здоровою людиною.

Дефект міжшлуночкової перегородки (ДМШП)

Дефект міжшлуночкової перегородки являє собою отвір у стінці між двома шлуночками серця. У цьому випадку багата на кисень кров закачується назад у легені, а не в тіло. В результаті серцю доводиться працювати старанніше, щоб забезпечити достатню кількість кисню. Без лікування можуть виникнути такі ускладнення, як легенева гіпертензія, серцева недостатність, ендокардит та інші проблеми із серцем.

ЛІКУВАННЯ. Деякі дефекти можуть закритися самі собою. Ось чому лікар може якийсь час спостерігати за станом дитини. Але зазвичай пацієнту потрібна операція усунення дефекту між шлуночками.

Атріовентрикулярний дефект міжпередсердної перегородки (АВ ДМПП)

Це вроджене захворювання серця, яке поєднує кілька аномалій. Дефект перегородки складається з дефекту міжпередсердної перегородки із загальним атріовентрикулярним клапаном, з асоційованим впускним (типу атріовентрикулярної перегородки) дефектом міжшлуночкової перегородки (ДМШП). В результаті збагачена киснем кров із лівої половини серця проходить у правий бік і знову перекачується в легені через отвори.

ЛІКУВАННЯ. Дітям, у яких розвивається легенева гіпертензія або є серйозні симптоми, проводять операцію у дитинстві. Після операції кровотік нормалізується. У деяких випадках пацієнтам може знадобитися повторна операція через недостатність клапанів (негерметичність мітрального клапана). Показники успіху перевищують 97%.

Аортальний стеноз (АС)

Це захворювання серцевого клапана, яке звужує чи перешкоджає відкриття аортального клапана. Серцю важко перекачувати кров тілом. Стеноз обмежує відтік крові із лівого шлуночка. Рання діагностика дуже важлива для запобігання необоротних уражень серця.

ЛІКУВАННЯ. Діти зі стенозом аорти, які не мають симптомів або вони незначні, повинні перебувати під пильним наглядом протягом тривалого часу. При помірних та тяжких симптомах можуть бути застосовані хірургічні втручання: вальвулопластика (малоінвазивна установка балончика в артерію), вальвотомія (для «звільнення» стулок клапана без заміни клапана) та найбільш радикальний метод лікування – заміна аортального клапана.

Коарктація аорти (КА)

Коарктація аорти означає звуження усієї або частини аорти. Можливо різного ступеня тяжкості. Лівий шлуночок повинен докладати більше зусиль для перекачування крові через звужену частину аорти. Зрештою, лівий шлуночок більше не може справлятися з додатковим навантаженням та перестає ефективно працювати. Розвивається лівошлуночкова недостатність. У деяких випадках вона може ускладнюватись нирковою недостатністю або збільшенням серця.

ЛІКУВАННЯ. Звужена частина аорти відновлюється за допомогою балонної ангіопластики або імплантації стенту шляхом катетеризації серцевої порожнини.

Тетрада Фалло (ТФ)

Це захворювання включає 4 різні серцеві аномалії:

  1. ДМШП (отвір між шлуночками серця).
  2. Легеневий стеноз (звуження клапана легеневої артерії).
  3. Декстропозиція аорти (коли головна судина з’єднується з правим шлуночком, а не з лівим).
  4. Гіпертрофія правого шлуночка (збільшення правого шлуночка).

Тетрада Фалло – найчастіший порок серця, що викликає ціаноз у дітей раннього віку. У немовлят з TФ з’являється синювата шкіра під час нападів плачу чи годування.

ЛІКУВАННЯ. Може проходити у два етапи, залежно від стану дитини. Фаза 1 включає тимчасове відновлення з використанням шунту, стенту або видалення м’язів. Фаза 2 – основна реконструкція дефектів. Може бути виконана після операції шунтування або як первинна операція в деяких випадках. Після лікування кровообіг приходить у норму та ціаноз повністю усувається.

Стеноз легеневого клапана (СЛК)

Це дуже рідкісне захворювання, яке може бути діагностовано внутрішньоутробно або незабаром після народження. Воно являє собою звуження (стеноз) або закупорку легеневого клапана. Тоді правий шлуночок має працювати більше. Згодом це призводить до пошкодження серцевого м’яза.

ЛІКУВАННЯ. Використовують балонну вальвопластику разом із катетером. Виживання становить 99%. У тяжких випадках може знадобитися операція на відкритому серці.

Транспозиція магістральних артерій (ТМА)

ТМА є одним із найчастіших ціанотичних захворювань серця у дітей. При цьому вродженому ваді серця розташування легеневої артерії та аорти змінюється на протилежне і вони сполучаються не з тими, що треба, шлуночками. Дезоксигенована кров перекачується у організм. Діти з транспозицією магістральних артерій народжуються синюватими через низький рівень кисню в крові.

ЛІКУВАННЯ. Операція необхідна одразу після народження або у перші місяці життя. Лікарська терапія може призначатися доти, доки дитина не буде готова до операції. Існує два основних типи операцій при ТМА: артеріальне перемикання (магістральні судини змінюються місцями) та передсердне перемикання (реверсування передсердь). Другий метод виконується рідше, тому що у довгостроковій перспективі він може спричинити порушення ритму через фізіологічні зміни.

Атрезія тристулкового клапана (АТК)

При цьому вродженому ваді серця тристулковий клапан не розвинений. Отже, кровотік із правого передсердя у правий шлуночок порушений. В результаті правий шлуночок залишається маленьким та недорозвиненим. Кров змішується і може правильно поширюватися по організму.

ЛІКУВАННЯ. Залежно від стану дитини може знадобитися одна або кілька операцій для відновлення функції серця, зокрема:

  • передсердна септостомія (створюється або розширюється отвір між верхніми камерами серця, щоб дозволити більшій кількості крові текти з правого передсердя до лівого);
  • шунтування (ставлять шунт між основною кровоносною судиною, що йде від серця, до кровоносної судини, що веде до легень);
  • накладання бандажу на легеневу артерію (для зменшення припливу крові від серця до легень);
  • операція Гленна (коли діти переростають перший шунт у віці 3-6 місяців);
  • операція Фонтену (виконується у віці 2-3 років).

Атрезія легеневого клапана (АЛК)

Це надзвичайно рідкісна форма вродженої вади серця. У нормі, коли серце стискається, правий шлуночок виштовхує кров у легені. У пацієнтів із легеневою атрезією клапан легеневої артерії не сформувався належним чином. Це призводить до порушення припливу крові до легенів. Зазвичай трикуспідальний клапан також недорозвинений.

ЛІКУВАННЯ. План лікування залежить від тяжкості кожного конкретного випадку. Шунт може бути поміщений між легеневою артерією та аортою з використанням методів катетеризації. Також часто використовується операція Фонтену.

Артеріальний стовбур

У цьому стані від серця відходить одна єдина кровоносна судина (артеріальний стовбур) замість двох нормальних судин (легенева артерія та аорта). Крім того, є дефект міжшлуночкової перегородки (ДМШП). В результаті кров змішується.

ЛІКУВАННЯ. Більшості немовлят з артеріальним стовбуром проводять операцію упродовж перших тижнів життя.

Тотальне аномальне розташування легеневих вен (ТАРЛВ)

Це рідкісна аномалія кровотоку, коли всі легеневі вени пов’язані належним чином з лівим передсердям. Таким чином, кров, що повертається з легенів, змішується з «блакитною» кров’ю, що повертається з тіла. У дитини розвивається нестача кисню і вона синіє.

ЛІКУВАННЯ. Хірургічне лікування обов’язкове. Немовлята з ТАРЛВ потребують хірургічного втручання протягом перших тижнів життя.

Синдром гіпоплазії лівих відділів серця (СГЛВС)

У цьому пороку спостерігається недорозвинення лівої частини серця, зокрема аорти, аортального клапана, лівого желудочка, мітрального клапана.

ЛІКУВАННЯ. Хірургічне лікування обов’язкове. План лікування зазвичай включає 3 етапи операцій: процедура Норвуда (якнайшвидше після народження), процедура Гленна (через 6 місяців) та процедура Фонтану (від 18 місяців до 3 років).

Підготовка дитини до перебування у центрі

Якщо у дитини діагностовано вроджену ваду серця або інше захворювання серця, насамперед не потрібно панікувати. В даний час діти з вадами серця мають дуже гарні шанси на щасливе та продуктивне життя. Майте на увазі, що кваліфіковані медичні бригади з великим досвідом проведення операцій зазвичай досягають найкращих результатів, особливо у складних випадках.

Якщо дитині потрібна операція на серці, важливо, щоб вона була максимально здоровою до операції. Температура, кашель, застуда, грип та інші медичні проблеми не повинні ховатися, про них потрібно повідомити лікаря в будь-якому випадку.

Після операції слід забувати, що післяопераційний домашній догляд – найважливіша частина відновлення. У більшості випадків пацієнту необхідно дотримуватися дієти і строго приймати ліки. Батьки повинні уважно дотримуватися вказівок лікарів. Пацієнти з вродженими вадами серця часто потребують спостереження протягом усього життя.

ЛІКУВАННЯ

ТЕХНОЛОГІЯ

ACIBADEM

×
Пошук