Трансплантація кісткового мозку – це заміна пошкодженого або повністю зруйнованого кісткового мозку новими клітинами кісткового мозку. Трансплантація кісткового мозку може бути рятівним методом при гострих лейкозах та лімфомах, резистентних до стандартної хіміотерапії.
Стовбурові клітини можуть бути отримані з власного організму або іншої людини. Така людина називається донором.
Аутотрансплантація-це процедура із застосуванням власних стовбурових клітин людини. Цей метод трансплантації в основному використовується у пацієнтів з множинною мієломою та лімфомою.
Трансплантація алогенних клітин із підбором повністю сумісного донора – це процедура використання повністю сумісних стовбурових клітин іншої людини. Це переважно повністю сумісний родич пацієнта.
Трансплантація клітин від сумісного донора, який не є родичем пацієнта Виконується у пацієнтів, які не мають повністю сумісного брата чи сестри. Він підбирається шляхом пошуку за національними та міжнародними банками клітин кісткового мозку.
Гаплоідентична трансплантація Виконується для пацієнтів, які не мають повної відповідності з братом або сестрою, і які терміново потребують трансплантації. Донор – це наполовину сумісний брат, мати, батько чи дитина пацієнта. Це відносно новий метод, і він може бути таким самим ефективним, як і трансплантація від сумісних донорів, які не є родичем пацієнта, якщо виконується в центрах з великим досвідом.
Абсолютно особливим методом трансплантації, який нині застосовується лише у кількох центрах у світі, є гаплоідентична трансплантація стовбурових клітин. Цей метод, ймовірно, повністю усуне проблему пошуку донора і тому сприймається як метод трансплантації майбутнього. 10/10 відповідність тканин не вважається суттєвою при гаплоідентичній трансплантації, і мати, батько, напівсумісний брат або дитина пацієнта можуть бути донором, навіть якщо сумісність оцінюється лише у 50%.
Трансплантація кісткового мозку проводиться людям, у яких є захворювання, що супроводжуються ураженням кісткового мозку, такі як лейкоз або мієлодиспластичний синдром, інші злоякісні захворювання системи крові, такі як лімфоми та множинна мієлома, апластична анемія, при яких кістковий мозок не може виробляти досить активні кровотворні клітини. Метод також можна використовувати для лікування деяких ракових захворювань за відсутності ефекту від хіміотерапії, наприклад, при раку яєчок, нейробластомі та медуллобластомі та вроджених порушеннях, наприклад, таласемії, серповидноклітинної анемії, порфірії, серйозних імунодефіцитних станах.
Високодозна хіміотерапія викликає нудоту, діарею, лихоманку, випадання волосся та необхідність переливання крові та тромбоцитів. Протягом двох тижнів після трансплантації нові клітини знаходять своє місце та починають виробляти клітини. Загальний стан пацієнта покращується у міру підвищення рівня кров’яних клітин, а потім настає момент, коли їх можна виписати із клініки. З цієї миті вони регулярно повертаються для контрольних обстежень.
Період спостереження після трансплантації в клініці Altunizade Acıbadem варіює від 3 місяців до року в залежності від процесу відновлення пацієнта, який потім повертається для спостереження до рідної країни. Протягом першого року потрібен захист імунної системи пацієнта, оскільки це впливає на терапію.
Рекомендується уникати переповнених приміщень, тому що навіть інфекції верхніх дихальних шляхів, що передаються від інших людей, можуть вимагати стаціонарного лікування. Тому пацієнтам рекомендується змінити спосіб життя. За умови, що ці попередження не ігноруються, більшість пацієнтів можуть повернутися до нормального життя протягом 3-6 місяців. Крім того, їм також рекомендується вживати приготовлену термічно оброблену продукцію і їсти очищені фрукти та овочі протягом перших кількох місяців.
У деяких випадках фертильність може бути порушена через хіміотерапію. Сім’ї, які планують мати дітей, іноді можуть зробити це за допомогою методу екстракорпорального запліднення. Якщо є час до початку лікування, можна застосувати метод заморожування сперматозоїдів або яйцеклітин.
Послуги надаються у стерильному середовищі, що відповідає міжнародним стандартам. У центрах трансплантації кісткового мозку важливим є застосування мультидисциплінарного підходу. При необхідності підтримку надають усі відповідні відділення, такі як відділення інтенсивної терапії, загальної хірургії, кардіології, нефрології та ЛОР. Трансплантовані стовбурові клітини одержують у ліцензованій лабораторії, що відповідає принципам НПП, групи Acıbadem Healthcare; і всі клітини аналізуються на життєздатність, кількість та активність до проведення процедури трансплантації.
CAR T-клітинна терапія – це новий тип лікування раку з використанням імунних клітин для атаки пухлин. Acibadem першим у Туреччині та регіоні застосував новий метод лікування.
Лікування CAR Т-клітинами – це форма імунотерапії, яка спрямовує механізм імунної системи на боротьбу з раком. Терапія підбирається індивідуально для кожного пацієнта з використанням Т-клітин, основного компонента нашої імунної системи.
При імунотерапії CAR Т-клітинами, Т-клітини одержують з організму та генетично модифікують у лабораторних умовах для отримання специфічних химерних антигенних рецепторів (CAR). Коли модифіковані Т-клітини знову вводять пацієнту, нові рецептори дозволяють їм ідентифікувати певні антигени ракових клітин та руйнувати пухлину.
На сьогоднішній день CAR Т-клітинна терапія схвалена для лікування рефрактерного В-клітинного гострого лімфобластного лейкозу (В-ОЛЛ), В-клітинної лімфоми та множинної мієломи. В Acibadem лікування CAR-T несе рецептор CD-19. Його можна розглядати для пацієнтів з посттрансплантаційним рецидивуючим або рефрактерним В-клітинним гострим лімфобластним лейкозом та неходжкінською лімфомою (НХЛ). Протягом наступного року буде готовий наш продукт для клінічних випробувань від множинної мієломи.
Для успішної терапії CAR Т-клітинами у пацієнта має бути добрий загальний стан здоров’я, а пухлинне навантаження має бути низьким. Тому наші лікарі переважно призначають проміжну хіміотерапію та/або променеву терапію перед процедурою, щоб підвищити ефективність лікування.
Якщо буде встановлено, що ви підходите для терапії CAR Т-клітинами, ваші клітини периферичної крові або клітини периферичної крові донора будуть взяті за допомогою пристрою шляхом аферезу. Ця процедура триває від 2 до 4 годин. Потім буде сконструйовано генетичну структуру цих клітин, і вони будуть розмножені в лабораторних умовах. Кінцевий продукт буде заморожено та збережено для вас до завершення контролю якості. Процеси виробництва та контролю якості CAR-T-клітин займуть приблизно 21 день.
Тим часом до початку терапії протокол хіміотерапії з двома агентами для лімфодеплеції буде підтримуватися протягом 4 днів, щоб створити місце для модифікованих CAR-T-клітин у вашому організмі. Має пройти 48 годин, щоб допомогти виведенню ліків з організму. І насамкінець, персоналізовані Т-клітини CAR будуть вводитися внутрішньовенно протягом 30 хвилин.
Терапія CAR-T-клітинами являє собою приблизно 2-тижневе лікування, яке включає лімфодеплецію та введення CAR-T-клітин. Наші лікарі можуть впоратися з побічними ефектами, такими як синдром вивільнення цитокінів, нейротоксичність або інфекції після процедури. Час, який минає минути від введення клітин до виписки, зазвичай менше 1 місяця.
Після терапії CAR Т-клітинами вам знадобиться лікування ВВІГ (імуноглобулін) терміном до 1 року. Підраховуватимуть кількість CAR Т-клітин, перевірятимуть ймовірність підступного захворювання та аналізуватимуть кількість В-лімфоцитів з інтервалом на місяць. Якщо за одним із цих трьох параметрів спостереження буде отримано негативний результат, ваше лікування буде завершено алогенною трансплантацією стовбурових клітин.
Міжнародні дослідження показують, що загальна відповідь може становити >90% у пацієнтів із гострим лімфобластним лейкозом та >80% у пацієнтів із неходжкінською лімфомою. Ці цифри можна порівняти з нашими даними. На сьогодні CAR T-клітинна терапія є найбільш ефективним варіантом для пацієнтів з ОЛЛ та НХЛ, резистентних до терапії другої лінії. Імунотерапія CAR T-клітинами дає цим пацієнтам можливість повного лікування.