Рак простати - Acıbadem
РАК ПРОСТАТИ

РАК ПРОСТАТИ

Симптоми та лікування раку простати

Рак простати – другий за поширеністю тип раку, який зустрічається у чоловіків у всьому світі. Завдяки передовим методам діагностики та лікування при належному догляді за пацієнтами з раком простати можна прогнозувати успішні результати. Визнана у всьому світі мультидисциплінарна команда спеціалістів мережі клінік Acıbadem у Туреччині пропонує повний спектр послуг діагностики та лікування.

Найпоширеніші захворювання простати

У кожного чоловіка передміхурова залоза розташована трохи нижче сечового міхура, її функції пов’язані з відтворенням та дозріванням сперматозоїдів. У молодих чоловіків вона стандартного розміру з волоський горіх, але з дорослішанням орган збільшується. Оскільки сечовивідні шляхи проходять через простату, збільшення цього органу може викликати відчуття стиснення та проблеми із сечовипусканням.

Захворювання простати можуть бути злоякісними або доброякісними (зустрічаються набагато частіше). Найчастіші з них – аденома простати (доброякісна гіперплазія передміхурової залози), простатит (інфекція простати) та рак простати. Всі вони можуть викликати проблеми з сечовипусканням: часте сечовипускання і вночі, і вдень, відчуття печіння під час сечовипускання та нездатність повністю спорожнити сечовий міхур. У поодиноких випадках вони можуть викликати проблеми з еякуляцією та кровотечею. У той час як аденома простати та рак простати зазвичай зустрічаються у чоловіків віком понад 40 років, простатит часто зустрічається і у молодих чоловіків.

Що таке рак простати?

Рак простати починається з аномального зростання клітин передміхурової залози. Ракові клітини швидко зростають і діляться, утворюючи пухлину. Згодом вони можуть поширюватися (метастазувати) на наближені та віддалені тканини та органи.

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ) викликає проблеми з сечовипусканням та інші скарги, а рак простати більш підступне захворювання, оскільки часто розвивається в периферичній зоні простати і може не виявляти симптомів, аж до останніх стадій. Для ранньої діагностики та успішного лікування необхідні щорічні медичні огляди.

Що викликає рак простати?

Точні причини раку простати повністю не відомі. Вік вважається першим фактором ризику, оскільки більшість випадків виявляється після 50 років. Генетична спадковість та ожиріння також пов’язані з вищим ризиком. Згідно з деякими дослідженнями, чоловіки, які споживають велику кількість жирів (особливо з червоного м’яса, приготовленого на сильному вогні) можуть з більшою ймовірністю захворіти на рак простати. Жири стимулюють підвищену вироблення тестостерону та інших гормонів, а тестостерон прискорює ріст ракових клітин.

Також необхідно особливу увагу приділити спадковості. Ризик розвитку раку простати збільшується в 7 разів, якщо члени сім’ї виявили це захворювання. Крім того, якщо у матері був рак молочної залози, у чоловіка також підвищений ризик раку простати. Із цим захворюванням стикаються і носії мутацій BRCA. Якщо у членів сім’ї першої лінії діагностовано рак простати або рак грудей з BRCA, необхідно починати регулярні огляди та тести на ПСА у 40 років, а тим, хто не має сімейного анамнезу, можна почати у 45.

Ознаки та симптоми раку простати

Рак простати може не виявляти жодних симптомів на ранній стадії, і його легко сплутати з доброякісними захворюваннями. Основні симптоми раку простати: часте сечовипускання (зокрема вночі); нічні позиви до випорожнення сечового міхура після 40 років; утруднення сечовипускання; роздвоєння струменя та відчуття неповного спорожнення сечового міхура; печіння або біль при сечовипусканні чи еякуляції; кров у сечі чи спермі; еректильна дисфункція. Слід пам’ятати, що рак простати може взагалі не виявляти ранніх ознак, тому необхідно щорічно проходити планові огляди.

Діагностика раку простати

Коли пацієнт звертається до лікаря зі скаргами, які можуть бути пов’язані з раком простати, діагностика зазвичай складається з наступних процедур:

  • Тест на ПСА (простатоспецифічний антиген) для вимірювання рівня ПСА, що виробляється простатою;
  • Урофлоуметрія для оцінки порушень сечовипускання;
  • Ультразвукове дослідження для перевірки розмірів та анатомії простати;
  • Цифрове пальцеве ректальне дослідження (DRE) для вивчення текстури, форми та розміру передміхурової залози;
  • Біопсія для аналізу в лабораторії зразка тканини простати (якщо під час попередніх тестів виникла підозра на злоякісне новоутворення).

В Acıbadem використовуються всі перевірені та інноваційні методики для точної діагностики. Система Esomed для ранньої діагностики раку простати дозволяє пацієнтам проходити обстеження в одязі, що у багатьох випадках усуває потребу у пальцевому ректальному дослідженні. Застосування МРТ/УЗД fusion-біопсії значно підвищує точність і надійність при відборі зразків тканини простати, оскільки підозрілі області виявляються високою точністю за допомогою багатопараметричної МРТ. Раніше деяким пацієнтам не вдавалося вчасно встановити діагноз, оскільки голка для біопсії не могла потрапити в потрібну область. Під час МРТ/УЗД fusion-біопсії тривимірні зображення ректального ультразвукового сканування поєднуються із зображеннями, отриманими при МРТ-скануванні, забезпечуючи відбір зразків з точністю до міліметра.

Якщо результати патології підтверджують наявність раку простати, можуть бути потрібні подальші тести та обстеження, щоб визначити, чи поширився рак на інші частини тіла (МРТ, комп’ютерна томографія, ПЕТ-сканування або сканування кісток). Всі високотехнологічні пристрої для діагностики раку простати завжди доступні в Acıbadem, що забезпечує швидкий та точний діагностичний процес.

Типи раку простати

Більше 95% всіх випадків раку простати – це так звана аденокарцинома, що виникає з клітин передміхурової залози. Аденокарциноми зазвичай являють собою повільно зростаючі та неагресивні пухлини, хоча є й інші небезпечніші види. Проточна аденокарцинома зазвичай агресивніша і поширюється швидше, ніж ацинарна аденокарцинома. Існують також рідкісні типи раку простати, що походять з різних клітин залози: дрібноклітинна карцинома, плоскоклітинна карцинома, перехідно-клітинний або уротеліальний рак, нейроендокринні пухлини, саркома м’яких тканин. Тип раку простати, а також його стадія та ступінь визначають стратегію лікування.

Стадії раку простати

Після підтвердження діагнозу необхідно визначити стадію (ступінь прогресування захворювання). Стадія раку простати – найважливіший фактор для планування та прогнозу лікування. Як правило, на 1 та 2 стадії поширення пухлини обмежується передміхурової залозою; на 3 стадії пухлина поширюється за межі простати, зазвичай до сім’яних пухирців (місцепоширений рак простати); на 4 стадії захворювання поширюється на оточуючі лімфатичні вузли або віддалені органи, у деяких випадках воно також може метастазувати у кістки.

Для визначення стадії раку простати в Acıbadem зазвичай використовується ПЕТ із Ga-68 PSMA. Він забезпечує чудову точність виявлення метастазів або рецидивів, на відміну від традиційної візуалізації з комп’ютерною томографією (КТ) та сцинтиграфією. Радіофармацевтичний препарат Ga-68 PSMA зв’язується з мембраною пухлинних клітин простати. Це дозволяє оцінити пухлину, а також визначити, чи вона поширилася на лімфатичні вузли або кістки.

Лікування раку простати

Лікування раку простати планується індивідуально в залежності від типу, розміру та стадії пухлини, а також віку пацієнта, уподобань та загального стану здоров’я. Процес лікування може включати один або кілька з наступних варіантів:

  • Активне спостереження. Великій кількості пацієнтів із раком простати лікування ніколи не знадобиться. Це чоловіки з повільно прогресуючими пухлинами низького ступеня злоякісності або «клінічно незначним захворюванням» (рак, який ніколи не викликав симптомів і, швидше за все, ніколи не завдасть пацієнту шкоди та не загрожує його життю). За ними уважно спостерігають, і якщо хвороба колись стане реальною загрозою, її своєчасно вилікують. Майже 2/3 пацієнтів під активним наглядом ніколи не потрібують активного лікування і, таким чином, вони зможуть уникнути небажаних побічних ефектів непотрібного лікування.
  • NanoKnife. Це безпечний метод осередкового лікування раку простати, який застосовується для певних пацієнтів як альтернатива хірургічному втручанню. Процедура NanoKnife полягає у коротких електричних імпульсах з низькою потужністю для знищення ракових клітин. Оскільки цей метод не викликає нагрівання та зміни температури у тканинах, його можна застосовувати для пухлин, розташованих близько до нервових закінчень та уретри.
  • Хірургія. Це найефективніший метод лікування раку передміхурової залози; він також використовується для пацієнтів із прогресуючим раком простати у поєднанні з іншими методами. Під час операції зазвичай видаляють передміхурову залозу (радикальна простатектомія) шляхом відкритої або лапароскопічної хірургії. В Acıbadem часто виконується нервозберігаюча радикальна простатектомія – метод, який забезпечує ефективне лікування та дає пацієнтам більше шансів для збереження урологічних функцій після одужання.
  • Роботизована хірургія простати. Роботизована хірургія – наступний рівень лапароскопії. Роботизованим пристроєм Da Vinci управляє хірург на консолі. Da Vinci забезпечує чітку тривимірну візуалізацію операційної зони, яка збільшується у 12 разів на консолі. Крім того, роботизовані інструменти на важелях системи обертаються на 540 градусів і можуть досягати ділянок, яких неможливо отримати доступ вручну. Переваги для пацієнтів – менші розрізи, зменшення болю, мінімальна крововтрата та швидше одужання. Більш того, максимальна точність роботизованої системи часто дозволяє видаляти ракові тканини, зберігаючи при цьому важливі структури та нервові закінчення, відповідальні за утримання сечі та еректильні функції. В Acıbadem працюють одні з найдосвідченіших хірургів та команди медичних фахівців з роботизованої хірургії у Туреччині та у всьому світі.
  • Променева терапія. Цей метод використовується для лікування локалізованого раку передміхурової залози, зменшення об’єму пухлини (пухлинного навантаження) та паліативної терапії для пацієнтів з місцеворозповсюдженим або метастатичним раком. В Acıbadem проводять як зовнішнє опромінення з використанням найновіших пристроїв променевої терапії, так і брахітерапію (радіоактивне «насіння»).
  • Фокальна терапія (HIFU, кріотерапія). Це неінвазивні методи, які використовуються для знищення ракових клітин шляхом нагрівання або заморожування. Їх можна застосовувати для лікування дуже маленьких пухлин, локалізованих в передміхуровій залозі, при цьому без впливу на оточуючі тканини.
  • Медикаментозне лікування. На відміну від інших варіантів лікування, які використовують для локалізованого видалення пухлин, ліки досягають ракові клітини по всьому тілу та застосовуються для лікування останніх стадій раку простати (систематичне лікування). Існують різні варіанти, включаючи гормональну терапію, спрямовану на зниження вироблення чоловічого гормону тестостерону, що стимулює ріст клітин раку простати; хіміотерапію, яка вводиться перорально або у вигляді ін’єкцій; імунотерапію чи таргетну терапію. Досвідчені лікарі-онкологи Acıbadem обирають найкращий варіант лікування для кожного пацієнта, ґрунтуючись на його історії хвороби та своєму досвіді.
  • Терапія з Lu-177 PSMA. Це інноваційний метод лікування ядерної медицини. Він підходить для пацієнтів із поширеним метастатичним раком простати, яким не допомагають інші методи. Простатоспецифічний мембранний антиген (PSMA) – це маркер, який виявляється на поверхні клітин раку простати (включаючи метастази по всьому тілу). Радіоактивний ізотоп Лютецій-177 вводиться шляхом ін’єкції в кровотік пацієнта. Він поєднується з молекулою, здатною локалізуватися і зв’язуватися з рецепторами PSMA на ракових клітинах, де б вони не були в організмі. Отже, ракові клітини виявляються і знищуються радіацією. Терапія Lu-177 PSMA сприяє продовженню виживання та покращенню якості життя навіть у пацієнтів з метастатичним стійким до видалення раком простати, при якому захворювання більше не реагує на гормональну терапію.

Для успішних результатів лікування раку простати в Acıbadem застосовують командний підхід. Висококваліфіковані фахівці у різних медичних напрямках, включаючи урологію, лабораторну патологію, радіологію, ядерну медицину, хірургію, медичну онкологію та радіаційну онкологію, об’єднуються для досягнення найкращого результату для кожного пацієнта. В одному медичному закладі застосовуються різні варіанти лікування. Комплексний підхід – запорука успішного лікування раку простати та задоволення пацієнтів.

ЛІКУВАННЯ

ТЕХНОЛОГІЯ

ACIBADEM

×
Пошук