Рак товстої кишки - Acıbadem
СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ РАКУ ТОВСТОЇ КИШКИ

СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ РАКУ ТОВСТОЇ КИШКИ

Колоректальний рак посідає за поширеністю третє місце у світі серед усіх типів раку. Визначення факторів ризику, симптомів та варіантів скринінгу цього захворювання є основою успішного лікування.

Що таке рак товстої кишки?

Колоректальний рак (КРР), відомий ще як рак кишківника, утворюється з аномальних клітин товстої кишки. Патологія може торкнутися товстої кишки або прямої кишки, що призведе до раку товстої кишки або раку прямої кишки. Лікарі зазвичай відносять рак товстої кишки та прямої кишки до однієї категорії, тому що у них багато загальних характеристик. Найчастіше рак товстої кишки виникає з доброякісних новоутворень на внутрішній оболонці товстої кишки, званих поліпами. Згодом деякі поліпи можуть мутувати та трансформуватися в ракові тканини.

Що викликає рак товстої кишки?

Точна причина колоректального раку поки що невідома, але із цим захворюванням пов’язані певні фактори ризику. Наявність у сімейному анамнезі колоректального раку або раку яєчників, молочної залози та матки у жінок, а також спадкових генних синдромів, раніше виявлення поліпів чи запальних захворювань кишечника може збільшити ризик розвитку раку товстої кишки. Виразковий коліт або хвороба Крона є факторами ризику розвитку колоректального раку, особливо у людей, які хворіють понад 10 років.

Однак більшість випадків КРР пов’язані з поведінковими факторами ризику, такими як куріння, нездорове харчування, надмірне вживання алкоголю та відсутність фізичної активності. Вживання великої кількості червоного або переробленого м’яса надмірна вага додатково підвищують ймовірність появи КРР. Також більше шансів захворіти на рак товстої кишки після 60 років, хоча це може статися у будь-якому віці. Згідно з дослідженнями, третина пацієнтів з діагнозом колоректальний рак віком до 55 років.

Рак товстої кишки у чоловіків

Рак кишечника майже однаково вражає чоловіків та жінок. Однак ризик розвитку захворювання дещо вищий у чоловіків (4,3% проти 4%). Згідно з деякими дослідженнями, у чоловіків, як правило, захворювання діагностують раніше, ніж у жінок.

Рак товстої кишки у жінок

Пацієнти жіночої статі іноді можуть ігнорувати ознаки та симптоми раку товстої кишки, оскільки деякі з них схожі на дискомфорт, пов’язаний із менструацією чи іншими гінекологічними захворюваннями. Ризик розвитку раку у жінок збільшується після настання менопаузи.

Ранні ознаки раку товстої кишки

Дуже часто специфічні ранні симптоми колоректального раку відсутні доти, доки не розвинеться ракова пухлина. З цієї причини регулярний скринінг допомагає виявити захворювання до появи симптомів, тоді як рак товстої кишки найбільше добре піддається лікуванню.

Симптоми раку товстої кишки

Прояви КРР стають більш вираженими з прогресуванням захворювання. Вони можуть змінюватись від людини до людини, залежно від місця розташування та розміру ракового утворення:

  • Зміна характеру випорожнень, поява запору або діареї.
  • Ректальна кровотеча або кров у випорожненнях, темне забарвлення випорожнень.
  • Зміна консистенції або запаху випорожнень.
  • Відчуття, ніби кишечник не зовсім порожній.
  • Постійний дискомфорт у животі, здуття живота чи біль.
  • Слабкість, стомлюваність, блідість та анемія, спричинені дефіцитом заліза.
  • Втрата апетиту, мимовільна та незрозуміла втрата ваги.

Ці симптоми не завжди вказують на рак. Багато інших розладів шлунково-кишкового тракту супроводжуються аналогічними симптомами, включаючи геморой, анальні тріщини, синдром подразненого кишечника тощо. Потрібно звертатися до лікаря за будь-яких занепокоєнь, які тривають довше кількох днів.

Скринінг та діагностика раку товстої кишки

Як правило, регулярні обстеження на рак товстої кишки слід починати у віці 50 років для людей, які не мають сімейного анамнезу захворювання та скарг. Скринінг може знадобитися розпочати в 40 років або навіть раніше, якщо є якісь фактори ризику. У людей із генетично успадкованими синдромами поліпозу скринінг слід розпочинати у віці 15-18 років.

Існує кілька варіантів скринінгу для раннього виявлення раку товстої кишки, включаючи аналіз калу на приховану кров, ДНК-тест калу (FIT-ДНК), колоноскопію, гнучку сигмоїдоскопію та комп’ютерну томографічну колонографію. Найкращим методом скринінгу є колоноскопія. Для її проведення використовує гнучку тонку трубку з камерою на кінці для огляду товстої кишки зсередини. Процедура дозволяє лікарям виявляти та видаляти поліпи до того, як вони переростуть у рак, або брати зразки (біопсію) з підозрілих ділянок. Поліпи, видалені під час колоноскопії, досліджують, щоб визначити, чи є у них ракові чи передракові клітини.

Якщо діагноз раку товстої кишки підтвердиться, будуть проведені додаткові аналізи крові та візуалізуючі дослідження, щоб визначити точний тип, стадію та поширення захворювання. Онкологічні центри Acıbadem мають доступ до всіх новітніх методів візуалізації, включаючи рентген грудної клітки, черевну комп’ютерну томографію (КТ), ультразвукове дослідження (УЗД), магнітно-резонансну томографію (МРТ), ендоректальне ультразвукове дослідження (ЕР УЗІ), позитронно-емісійну томографію (ПЕТ) для детальної діагностики колоректального раку.

Виживання під час раку товстої кишки

Прогноз та лікування раку товстої кишки багато в чому залежать від стадії, на якій він виявлений. Стадії класифікуються за шкалою від 0 (карцинома in situ) до IV. На нульових стадіях рак обмежений стінкою товстої кишки, тоді як на IV стадії рак товстої кишки поширюється на віддалені органи (метастазування). При виявленні захворювання на ранній стадії до його поширення 5-річне виживання перевищує 90%. Рак вважається вилікуваним, якщо не рецидивує протягом 5 років. На пізніх стадіях виживання нижче, але вона неухильно зростає.

Смертність від колоректального раку останні десятиліття знижується. Це пов’язано з покращенням раннього виявлення хвороби завдяки програмам скринінгу. Коли рак виявляється раніше, його легше лікувати. З іншого боку, методи лікування також прогресували з часом. Міждисциплінарний підхід та комплексне лікування у досвідчених онкологічних центрах, таких як Acıbadem, можуть сприяти покращенню результатів.

Лікування раку товстої кишки

Спосіб лікування раку товстої кишки залежить від його локалізації, стадії та багатьох інших факторів. Важливо знати, що колоректальний рак є виліковним захворюванням, якщо він діагностований на ранній стадії. Залежно від перебігу хвороби, хірургічне втручання, хіміотерапія, таргетна терапія, імунотерапія або променева терапія можуть використовуватися окремо або в поєднанні.

Хірургічне лікування раку товстої кишки. Хірургічне видалення ракових уражень є найкращим шансом для лікування. Тип операції залежить від локалізації раку в товстій кишці та її стадії. На стадії 0 та в деяких випадках ранньої стадії I ракові поліпи можуть бути видалені під час колоноскопії з поліпектомією або місцевим висіченням. Терапевтична ендоскопія дозволяє проводити лікування в момент встановлення діагнозу, без будь-яких розрізів, і цього часто буває достатньо для усунення захворювання.

У запущених випадках потрібна більша операція, звана резекцією товстої кишки (колектомія). Вона включає видалення ураженої раком частини кишечника разом з навколишніми тканинами і сусідніми лімфатичними вузлами. Частини товстої кишки, що залишилися, пришивають (анастомозують). Залежно від випадку може бути потрібна часткова або повна колектомія. У деяких випадках пацієнтам може знадобитися колостомія або ілеостомія після операції резекції. Це означає, що хірург створює штучний отвір у черевній стінці, що називається стомою, для забезпечення виходу травних відходів. Його можна використовувати як тимчасове чи постійне рішення. Паліативна хірургія також може бути використана для полегшення симптомів та продовження життя на пізній стадії.

В Acıbadem операції при раку товстої кишки здебільшого проводять за допомогою мінімально інвазивних методів замість відкритої хірургії. Лапароскопія та роботизована хірургія допомагають скоротити час відновлення та підвищити комфорт пацієнтів.

Хіміотерапія раку товстої кишки. Її також називають консервативним лікуванням і в ньому використовуються ліки для знищення ракових клітин по всьому організму. Навіть якщо пухлина діагностується на ранній стадії і повністю видаляється хірургічним шляхом, деякі ракові клітини можуть переміщатися до інших частин тіла через лімфатичні та кровоносні судини. Якщо ці клітини своєчасно не зруйнувати, вони згодом починають розмножуватися та зростати, викликаючи рецидив захворювання на іншій ділянці тіла. З цієї причини профілактична хіміотерапія може застосовуватися після операції для знищення ракових клітин, що залишилися. Хіміотерапію також можна використовувати перед операцією, що дозволяє зменшити велику пухлину та полегшити операцію (неоад’ювантна терапія).

Таргетна терапія колоректального раку. На відміну від хіміотерапії, що впливає на здорові клітини поряд із раковими тканинами, таргетні препарати впливають лише на злоякісні клітини та не викликають значних побічних ефектів. Вони широко використовуються при лікуванні раку товстої кишки, особливо на IV стадії захворювання. За даними деяких досліджень, при використанні звичайної хіміотерапії ці препарати можуть підвищувати її ефективність на 25-30%.

Променева терапія раку товстої кишки. Заснована на використанні високих доз радіації для руйнування або зменшення пухлин. Іноді її рекомендують хворим на рак кишечника як частину плану лікування усунення залишкових ракових клітин або метастазів. Acıbadem має нові високотехнологічні апарати для проведення променевої терапії, у тому числі MRIdian від ViewRay, що дозволяє проводити надточне променеве лікування важкодоступних та рухомих пухлин черевної порожнини.

ЛІКУВАННЯ

ТЕХНОЛОГІЯ

ACIBADEM

×
Пошук