Варикозні вени – це аномальні, розширені та скручені судини на ногах та ступнях. Якщо залишити цей стан без лікування, вони можуть викликати дискомфорт, біль, виразки та тромби.
Варикозне розширення вен або варикоз виникає, коли кровоносні судини безпосередньо під шкірою стають більшими, викривляються, випинаються, стають все більш помітними і набувають синюватого або темно-фіолетового кольору. Стан зазвичай вражає ноги та ступні. Такий стан зустрічається у 20% дорослого населення та зі збільшенням віку стає більш частим. Після 50 років кожна друга людина має варикозне розширення вен. Жінки, люди з надмірною вагою і ті, кому доводиться довго стояти на місці або сидіти за столом, більш схильні до розвитку варикозу.
Судинні зірочки – це легша форма варикозного розширення вен. Це капілярні варикозні вузли, зазвичай червоного кольору та діаметром менше 1 мм. Вони можуть нагадувати павутиння на поверхні шкіри.
Варикозне розширення вен розвивається, коли маленький клапан усередині перестає працювати належним чином. Кров не доставляється до серця ефективно, вона накопичується всередині вени та ще більше деформує клапан. Підвищений тиск робить стінку судини слабкішим, вена розширюється і стає видимою. Виникає варикоз.
Гормон естроген може розслабити стінки вен та спровокувати утворення варикозного розширення вен. Саме тому захворювання найчастіше зустрічається у жінок. Використання протизаплідних таблеток та вагітність також можуть сприяти утворенню розширених судин. Ризик вищий для тих, хто має член сім’ї з варикозом. Фактори ризику включають малорухливий спосіб життя, надмірну вагу, вплив спеки та жаркого клімату, запори, носіння аксесуарів, таких як наколінники, колінний браслет або взуття на високих підборах.
Набряклі вени мають характерний вигляд і тому найчастішою скаргою є погіршення зовнішнього вигляду ніг. Крім видимої частини, загальними симптомами варикозного розширення вен є:
Симптоми варикозного розширення вен можуть змінюватись від однієї людини до іншої. Зазвичай вони інтенсивніші в спекотну погоду або в більш тривалі періоди бездіяльності.
Лікарі використовують універсальну шкалу CEAP для оцінки проблеми та визначення лікування варикозного розширення вен. Етапи класифікуються так:
На ранній стадії симптоми варикозного розширення вен можна контролювати за допомогою змін життя, таких як здорове харчування, регулярні фізичні вправи та носіння компресійного трикотажу.
Варикозне розширення вен є поширеним захворюванням, і багатьох людей вони викликають проблеми, крім естетичних. Однак, якщо ви відчуваєте негативні симптоми, такі як біль, набряк або зміна кольору шкіри, зверніться до лікаря для оцінки. Майте на увазі, що чим довше ви живете з цією проблемою, тим вищий ризик ускладнень.
Варикоз є одним із найбільш ігнорованих як лікарями, так і пацієнтами захворювань. Зазвичай, його ігнорують до досягнення важких стадій. Варикозне розширення вен це набагато більше, ніж косметична проблема. Якщо не лікувати, клапани, що протікають, можуть викликати тромбоутворення (згортання крові) і запалення (тромбофлебіт) у вені. Цей стан призводить до оклюзії судин та дихальної недостатності, починаючи від закупорки легень (легенева емболія) та закінчуючи смертю від розриву тромбу.
Наразі відкрита хірургія витісняється малоінвазивними методами лікування варикозної хвороби. Деякі їх виконуються амбулаторно і вимагають госпіталізації. Завдяки новим методикам, які застосовуються в ACIBADEM, досягаються кращі косметичні результати з максимальним комфортом для пацієнта.
Щоб визначити правильне лікування, фахівець із судинної хірургії огляне пацієнта та визначить точки-джерела, що викликають варикоз. Ультразвукова колірна доплерографія є найкращим інструментом, що використовується для діагностики варикозного розширення вен та візуалізації кровотоку через клапани. Картування судин допомагає оцінити, яких судинах слід провести втручання. З цих даних фахівець може порекомендувати операцію чи інші процедури. До них можуть належати: