Ожиріння та баріатрична хірургія - Acıbadem
Лікування ожиріння та баріатрична хірургія

Лікування ожиріння та баріатрична хірургія

У клініці лікування ожиріння Acibadem його успішно лікують за допомогою індивідуально підібраної дієти та фізичних вправ, неінвазивних методів та баріатричної хірургії (операції зі зменшення шлунку).

Що таке ожиріння?

Ожиріння можна визначити як надмірне накопичення жирових тканин, що негативно впливає на загальний стан здоров’я. Згідно з глобальними даними, захворюваність на ожиріння збільшилася втричі за останні 50 років. Це не лише естетична проблема, а й медична, оскільки зайва вага збільшує ризик розвитку інших серйозних захворювань. Як тільки жирова тканина накопичується в організмі, вона виділяє гормони та хімічні речовини, які підвищують апетит, піднімають межі відчуття ситості та викликають подальше прогресування ожиріння. Тому після певного моменту може бути важко вирішити проблему без сторонньої допомоги. Хороша новина полягає в тому, що ожиріння можна запобігти та піддається лікуванню, якщо пацієнт мотивований та звертається за кваліфікованою медичною допомогою.

Причини ожиріння

Коротко, надмірна вага та ожиріння викликані надмірним споживанням калорій. Це означає, що ви споживаєте більше калорій, ніж витрачаєте. Надмірна кількість калорій відкладається у вигляді жиру. Іншими словами, будь-хто, хто занадто багато їсть і мало рухається, ризикує отримати надмірну вагу та ожиріння. Однак деякі генетичні причини, захворювання, такі як гіпотиреоз, та ліки, такі як протисудомні препарати, також можуть сприяти збільшенню ваги.

Чинники ризику ожиріння

На надмірну вагу зазвичай впливають численні поведінкові, екологічні та генетичні фактори. Ось деякі з них:

 • Сидячий образ життя. Коли фізичних навантажень недостатньо, енергетичний дисбаланс є неминучим;
 • Нездорове харчування. Споживання занадто великої кількості їжі або продуктів з високим вмістом цукру, жиру та солі призводить до зайвої ваги;
 • Генетична та сімейна схильність. Деякі успадковані гени можуть сприяти посиленню почуття голоду, збільшення споживання їжі та накопичення жиру;
 • Вік. З віком зміни в гормонах, метаболізмі та рівні активності сприяють легшому набору ваги;
 • Стрес. Тривога часто змушує людей їсти більше або споживати більше фаст-фуд. Крім того, хронічний стрес вивільняє супутні гормони, змушуючи організм утримувати зайву вагу;
 • Деякі медичні умови. Такі захворювання, як синдром Кушинга, синдром полікістозних яєчників, гіпотиреоз, артрит та ін., можуть сприяти збільшенню ваги за рахунок уповільнення обміну речовин, підвищення апетиту або обмеження рухливості.

Як визначається ступінь ожиріння?

Індекс маси тіла (ІМТ) — це простий інструмент, що часто використовується для оцінки ожиріння. Враховується вага та ріст пацієнта. Щоб розрахувати свій ІМТ, ви можете розділити свою вагу в кілограмах на свій зріст у метрах, а потім знову поділити результат на свій зріст. Остаточний результат зіставляється з таблицею класифікації ІМТ таким чином:

Класифікація ожиріння за індексом маси тіла

Інтервальне значенняРезультат
ІМТ нижче 18,5 кг/м²Недостатня вага
ІМТ від 18,5 до 24,9 кг/м²Нормальна (здорова вага)
ІМТ від 25 до 29,9 кг/м²Надлишкова вага
ІМТ від 30 до 34,9 кг/м²Ожиріння І ступеня
ІМТ від 35 до 39,9 кг/м²Ожиріння ІІ ступеня
ІМТ понад 40 кг/м²Ожиріння ІІІ ступеня (морбідне ожиріння)

Ускладнення при ожирінні

Надмірна вага та ожиріння можуть призвести до серйозних наслідків для здоров’я. Поряд з потенційними проблемами травлення, це може призвести до високого рівня холестерину та підвищеного артеріального тиску, прокладаючи шлях до серцевих захворювань та інсульту. Надмірна вага надає додаткове навантаження на суглоби, викликаючи порушення опорно-рухового апарату, особливо остеоартрит. Підвищений ІМТ є фактором ризику розвитку різних неінфекційних захворювань, таких як діабет 2 типу, апное уві сні та деякі види раку. Крім того, це пов’язано зі зниженням якості життя, депресією, тривогою та соціальною ізоляцією.

Як можна запобігти ожирінню?

Надмірна вага та ожиріння, цьому можна легко запобігти за допомогою здорового способу життя. Здорова дієта, багата овочами, фруктами, цільнозерновими та бобовими, а також відмова від фаст-фуду та оброблених продуктів можуть допомогти підтримувати здорову вагу. Ви можете виконувати помірні фізичні вправи або регулярно гуляти зі своїм вихованцем. Готуйте їжу вдома та вживайте більше рослинної їжі. Уникайте хронічного стресу і спіть щонайменше 7-8 годин щоночі. Якщо все це не допомагає підтримувати здорову вагу, зверніться до центру комплексного лікування ожиріння, де команда професіоналів зможе оцінити ваш стан та підготувати індивідуальну програму зниження ваги для досягнення ваших цілей.

Скринінг ожиріння

Діти та дорослі повинні проходити скринінг з оцінкою ІМТ не рідше одного разу на рік. У разі підвищення значень лікар може порекомендувати дієту та фізичні вправи, щоб запобігти подальшому збільшенню ваги.

Діагностика ожиріння

ІМТ є гарною відправною точкою в оцінці ваги. Однак він не враховує таких важливих факторів, як вік, стать, м’язова маса або розподіл жиру в організмі. Для ефективної діагностики та лікування ожиріння важливо знати, де в організмі накопичується жир. Ожиріння загалом можна поділити на два типи фігури – яблуко та груша. При ожирінні в типі «яблуко» накопичується в ділянці живота, тоді як при ожирінні грушоподібного типу жир накопичується навколо стегон. Жир, накопичений навколо талії, також званий абдомінальним жиром, з більшою ймовірністю збільшує ризик розвитку небезпечних проблем зі здоров’ям, особливо серцевих захворювань чи діабету. Чоловіки з обхватом талії більше 94 см вважаються схильними до підвищеного ризику, тоді як обхват талії більше 102 см вважається високим ризиком. У жінок талія понад 80 см пов’язана з підвищеним ризиком, а вище за 88 см означає високий ризик.

При діагностиці ожиріння враховують історію хвороби та стан здоров’я пацієнта. Широкий спектр факторів допомагає визначити ефективний план лікування. Саме тому ми рекомендуємо консультацію спеціаліста для досягнення найкращих результатів.

Лікування ожиріння

Ожиріння – складне захворювання, що представляє виклик, що потребує комплексного лікування досвідченою командою лікарів. Процес лікування визначається індивідуально для кожного пацієнта та може включати:

 • Індивідуальна дієта та програма вправ. Коли власних зусиль з контролю ваги недостатньо, фахівець або навіть команда фахівців можуть багато зробити для того, щоб досягти стабільного схуднення.
 • Ліки. Якщо дієти та фізичних вправ недостатньо, лікар може порекомендувати препарати для зниження ваги, які зменшують апетит або посилюють відчуття ситості. Майте на увазі, що ліки для схуднення є нешкідливими, і їх повинен призначати фахівець з урахуванням вашого загального стану.
 • Нехірургічне лікування ожиріння. Деякі неінвазивні ендоскопічні амбулаторні процедури можуть бути ефективними у пацієнтів із надмірною масою тіла, коли дієта та фізичні вправи не дали результату.
 • Баріатрична хірургія. Існують різні хірургічні методи, спрямовані на зменшення обсягу шлунку або зменшення всмоктування їжі, або те й інше.

Нехірургічні процедури для схуднення

Це швидкі та оборотні методи схуднення, що виконуються без розрізів та перебування у лікарні. Вони найбільш ефективні у пацієнтів з ІМТ 27-35, яким все ще не підходить хірургічне лікування ожиріння, але які не можуть контролювати свою вагу за допомогою дієти та занять спортом. У клініці ожиріння Acibadem ми виконуємо такі неінвазивні методи:

 • Шлунковий ботокс. Аплікації ботулотоксину (ботоксу) проводять протягом 20-25 хвилин. Він працює шляхом обмеження м’язових скорочень. Таким чином, їжа довше залишається у шлунку, хворий почувається ситим і йому не потрібно їсти стільки, скільки зазвичай.
 • Шлунковий балон. Процедура проводиться протягом 20-30 хвилин. Він полягає в розміщенні в шлунку балону, що розширюється, наповненого фізіологічним розчином. Пристрій обмежує обсяг шлунку, що призводить до зменшення споживання їжі. Шлунковий балон, що проковтується, не вимагає загальної анестезії та госпіталізації – пацієнт може вирушити додому того ж дня. З іншого боку, деякі шлункові балони розміщуються та видаляються за допомогою ендоскопії під анестезією.

Шлунковий ботокс та шлунковий балон мають майже однакові результати. Через шість місяців після процедури середня втрата ваги становить 7% – 15% загальної маси тіла. Це може бути більше або менше, залежно від мотивації пацієнта дотримуватися рекомендованих змін життя. Ці методи не підходять для пацієнтів з ІМТ понад 40, яким потрібно більше схуднути. У разі може допомогти баріатрична хірургія.

Що таке баріатрична хірургія?

Баріатрична хірургія, також звана хірургією ожиріння та операцією зі зниження ваги, є методом лікування патологічного ожиріння. Коли це робиться для лікування хронічного стану, такого як діабет, це називається метаболічною хірургією. Операція робить ефективні зміни в системі травлення, щоб допомогти схуднути. Баріатрична хірургія використовує різні методи зменшення обсягу шлунку чи обмеження всмоктування поживних речовин із кишечника, чи його комбінації.

Для кого підходить баріатрична хірургія

Баріатрична хірургія може бути варіантом для пацієнтів з ІМТ понад 40, коли дієта та фізичні вправи не допомогли. Метод застосовний до пацієнтів з ІМТ віком від 35 років, у яких є одна або кілька проблем зі здоров’ям, пов’язаних з вагою, таких як гіпертонія, діабет 2 типу, апное уві сні, неалкогольна жирова хвороба печінки, остеоартрит і т. п. бути варіантом лікування діабету 2 типу у пацієнтів з ожирінням І ступеня (ІМТ 30,0–34,9 кг/м2) та неадекватно контрольованою гіперглікемією, незважаючи на оптимальне медикаментозне лікування пероральними або ін’єкційними препаратами (включаючи інсулін). Є також деякі протипоказання до баріатричної хірургії, такі як серйозні серцеві захворювання, поточна наркотична чи алкогольна залежність, лікування раку, психічні розлади та вагітність. Кандидати на операцію з ожиріння повинні знати, що їм доведеться постійно змінювати спосіб життя, щоб досягти та зберегти добрі результати.

Види баріатричної хірургії

Існують різні процедури, і яка з них застосовуватиметься, визначається залежно від стану пацієнта та очікуваних результатів. У клініці лікування ожиріння Acibadem хірургічні варіанти включають:

 • Рукавна гастроктомія. Цей метод зазвичай є першим вибором і процедурою, що найчастіше використовується в баріатричній хірургії. Рукавна гастректомія допомагає пацієнтам схуднути двома способами: по-перше, зменшується обсяг шлунку, а по-друге, припиняється вироблення гормону, пов’язаного з почуттям голоду, що називається греліном. Хірург видаляє приблизно 80% шлунку, залишаючи довгий та вузький мішок. Через свою форму операція називається рукавною резекцією шлунку або редукцією шлунку. У Центрі лікування ожиріння Acibadem ми виконуємо її лапароскопічно через 4 або 5 невеликих розрізів. Операція зазвичай триває 50-60 хвилин. Пацієнт може пити прозорі рідини через 4 години після операції і повинен дотримуватися суворих рекомендацій щодо дієти протягом наступних тижнів. Перебування у стаціонарі 3 дні; контрольні огляди необхідні через 1 тиждень, 1 місяць, 3 місяці, 6 місяців та 1 рік після операції.
 • Міні обхідний шлунковий анастомоз. Ця процедура є полегшеною версією традиційного обхідного шлункового анастомозу, але складнішою, ніж рукавна резекція шлунку. Він працює як за рахунок обмеження роботи шлунку, так і за рахунок порушення всмоктування, оскільки площа всмоктування тонкого кишечника зменшується.
 • Шунтування шлунку. Цей метод, також званий обхідним шлунковим анастомозом, включає створення невеликої кишені у верхній частині шлунку та приєднання до неї частини тонкої кишки. Отже, їжа змінює свій потік, «минаючи» більшу частину шлунку та частину тонкої кишки. Ця процедура допомагає зменшити кількість споживаної їжі, так і засвоєння калорій. У клініці ожиріння Acibadem операції з шунтування шлунку зазвичай виконуються лапароскопічними методами через невеликі розрізи черевної порожнини.

Пацієнти, які перенесли баріатричну операцію, повинні дотримуватись регулярної дієти та програми фізичних вправ. Таким чином, довгостроковий успіх лікування ожиріння залежить від мотивації пацієнта до змін на все життя.

Переваги баріатричної хірургії

Пацієнти, які перенесли операцію щодо ожиріння, можуть втратити близько 60-80% надлишкової маси тіла протягом двох років після операції. Ці результати є постійними, якщо пацієнт дотримується рекомендованої програми та звичок здорового способу життя. У середньому 80-90% всіх пацієнтів, які перенесли баріатричну хірургію, досягають своєї мети зниження ваги.

Поряд із втратою ваги, хірургія ожиріння забезпечує значне покращення багатьох захворювань:

 • Регулюється високий кров’яний тиск. 70% пацієнтів перестають приймати ліки від гіпертонії.
 • Поліпшується рівень холестерину у крові. Більше 80% пацієнтів повідомляють про нормальні рівні через 2-3 місяці після операції.
 • Знижується ризик серцевих захворювань за рахунок зниження навантаження на серце.
 • Діабет припиняється. Близько 70-85% пацієнтів з діабетом 2 типу здатні підтримувати нормальний рівень цукру в крові без ліків.
 • Зменшуються симптоми астми та респіраторних захворювань, при цьому деякі пацієнти повністю одужують.
 • Виліковуються порушення сну, пов’язані з ожирінням, такі як апное уві сні.
 • Зменшуються біль у суглобах і спині, викликані надмірною вагою.

Чи безпечна баріатрична хірургія?

Хірургія ожиріння може бути рятівним рішенням для людей з тяжким ожирінням. Тим не менш, це серйозна операція, яка пов’язана з певними ризиками та побічними ефектами, такими як утворення тромбів, інфекції та кровотечі. Усе це керовані умови. Крім того, довгострокові переваги баріатричної хірургії перевищують потенційні ризики. У клініці ожиріння Acibadem ми проводимо велику оцінку за допомогою багатопрофільної групи експертів, щоб гарантувати, що кожен пацієнт отримає найкращу медичну процедуру. Баріатрична хірургія, як правило, безпечна, якщо проводиться в дослідному центрі, здатному впоратися з потенційними ускладненнями.

Чому варто обрати клініку лікування ожиріння Acibadem?

Останнім часом пацієнти з усього світу приїжджають на баріатричну операцію до Туреччини. Їх приваблює можливість отримати лікування ожиріння відразу за доступною ціною з результатами світового рівня. Центр лікування ожиріння Acibadem виділяється серед медичних закладів тим, що:

 • Досвідчена міждисциплінарна команда. Лікування ожиріння – це командна гра. У комплексному процесі можуть брати участь фахівці у галузі гастроентерології, ендокринології, психіатрії, дієтології та харчування, хірургії, пластичної хірургії, медсестри та інші медичні спеціальності. У центрі ожиріння Acibadem вони працюють у тісній співпраці для кращого для кожного пацієнта, щоб досягти успіху понад 90%.
 • Сучасне обладнання. Ми відомі своїми постійними інвестиціями у новітні інструменти та пристрої, що полегшують роботу медичних працівників. Це дозволяє нашим хірургам проводити баріатричні операції з використанням передових лапароскопічних методів та роботизованої хірургії.
 • Обслуговування пацієнтів класу А. Наш міжнародний центр для пацієнтів надає всебічне обслуговування на всіх етапах: від запису на прийом до лікаря, інформації про проїзд та проживання до мовного перекладу та подальших відвідин.

ЛІКУВАННЯ

ТЕХНОЛОГІЯ

ACIBADEM

×
Пошук