Дитяча неврологія та нейрохірургія - Acıbadem Healthcare Services
Дитяча неврологія та нейрохірургія

Дитяча неврологія та нейрохірургія

Коли йдеться про нейрохірургічні захворювання у дітей, велике значення має медичний досвід та компетенції. З 1991 року Дитячий нейрохірургічний центр Acıbadem подає приклад у цій галузі медицини, виступаючи як довідковий центр для складних випадків у Туреччині та за кордоном. Він був створений як комплексний центр, в якому спільно працюють фахівці різних медичних спеціальностей для лікування всіх неврологічних патологій у дітей, включаючи вроджені аномалії, епілепсію, спастичність та пухлини головного мозку. Сьогодні це міжнародно-визнаний центр, який надає виняткову допомогу дітям, чий мозок продовжує розвиватися, причому понад 25% наших пацієнтів приїжджають з усього світу.

«Дитина – це не мініатюрна копія дорослого. Різниця між дитиною та дорослим так само величезна, як різниця між мишею та жирафом. Справа не тільки у розмірі, а й у формі, анатомії та функціях. Функціональні центри дорослого мозку добре розвинені, але, на відміну мозку дорослих, мозок дітей усе ще перебуває у розвитку. Це означає, що деякі із безпечних зон, які ми можемо легко оперувати у дорослих, заборонені у дітей».

Професор, лікар Мемет Озек, дитячий нейрохірург, ACIBADEM Healthcare Group

Команда відділення дитячої нейрохірургії Acıbadem складається з досвідчених та відданих своїй справі лікарів, медсестер та техніків. Клініка має у своєму розпорядженні відділення фізіотерапії та реабілітації, дитячої нейрохірургії, ортопедії, дитячої неврології, дитячої хірургії, онкології, радіології, стоматології, тому до всіх наших пацієнтів застосовується міждисциплінарний підхід. Мультидисциплінарний підхід забезпечує спільне обстеження пацієнта медичними фахівцями всіх суміжних спеціальностей, визначення плану лікування та його етапів з урахуванням усіх варіантів.

Професор доктор Мемет Озек порівнює хорошу хірургічну бригаду зі струнним квартетом. «Ці чотири музиканти можуть бути віртуозами власними силами, але гармонійна гра разом робить їх струнним квартетом. І щоб досягти цього, їм доводиться практикувати день і ніч місяцями, а то й роками. Ми працюємо з одними і тими ж хірургічними медсестрами та техніками вже 10 років та 27 років з одним і тим самим дитячим анестезіологом. Це вносить гармонію до нашої роботи і означає найкращі результати для наших крихітних пацієнтів».

Діагностика нейрохірургічних захворювань

Кожне успішне лікування починається з точного діагнозу. Дитячий центр нейрохірургії Acıbadem оснащений усіма найновішими технологіями для правильної діагностики нейрохірургічних станів у дітей. Для точної діагностики можна використовувати ПЕТ, ОФЕКТ, ЕЕГ, КТ, УЗД.

Acıbadem пропонує одні з передових моделей МРТ потужністю 3 Тесла, доступних на сьогоднішній день: Siemens Vida і GE Premier. Діаметр тунелю для пацієнта становить 70 см, що дозволяє комфортно проводити сканування дітей із клаустрофобією. Пристрої забезпечують більш високу ефективність та покращений робочий процес, а також покращують якість зображення до восьми разів. Сучасні технології МРТ настільки вдосконалені, що можуть показати всі порушення мозку на МРТ-скануванні. Апарат дозволяє побачити розташування судин та місця їх з’єднання з пухлиною. Більше того, він може показати, наскільки судини живлять центри, які відповідають за ту чи іншу функцію. Добре обладнаний рентгенологічний кабінет, що використовує МРТ з високою роздільною здатністю 3 Тесла, може в більшості випадків поставити точний діагноз тільки за допомогою МРТ, і це рутинна процедура в Acıbadem.

Комп’ютеризований пристрій тривимірного аналізу ходи використовується для виявлення та визначення порушень ходи, особливо пов’язаних з неврологічними, ортопедичними та ревматологічними проблемами.

Стани, які ми лікуємо

Багатопрофільна команда Центру дитячої нейрохірургії Acıbadem займається лікуванням усіх нейрохірургічних патологій у дітей, спеціалізуючись на:

  • Глибокі пухлини головного мозку (розташовані у стовбурі мозку та таламусі)
  • Хірургія епілепсії
  • Хірургія спастичності
  • Ендоскопічне лікування гідроцефалії (альтернатива шунтуючої хірургії)

Вроджені аномалії головного мозку

Вроджені аномалії означають, що дитина народжується з вадами розвитку головного мозку або хребта. У дитячій нейрохірургії розрізняють п’ять типів вроджених аномалій: гідроцефалія, кісти головного мозку, енцефалоцеле, краніосиностоз та мальформації судин головного мозку.

  • Гідроцефалія – це термін, який походить від слів “гідро = вода” і “цефалія = голова”. Визначається як «накопичення води в мозку людини та підвищення тиску». У просторіччі це називається «надмірне накопичення води в мозку». Тут слово “вода” використовується для позначення спинномозкової рідини (ЦСЖ). У нашому мозку є камери, які пов’язані між собою протоками та розрізняються за розміром. Ці камери називаються “шлуночками”. Усього є чотири шлуночки (два бічні шлуночки, 3-й шлуночок і 4-й шлуночок). Гідроцефалія може розвинутись через надмірне накопичення спинномозкової рідини в одній або декількох камерах, що призводить до підвищення тиску. Як наслідок, цей стан ушкоджує тканини головного мозку.
  • Вроджені кісти можуть розвиватися у всьому мозку. Якщо вони спричиняють тиск на тканини головного мозку, такі кісти слід оперувати після народження. Найбільш частим типом є арахноїдальні кісти, що виникають внаслідок розщеплення павутинної оболонки. Кісти не є пухлинами; вони є заповнені рідиною мішечки, що з’являються в одному з трьох шарів тканини, що покривають центральну нервову систему.
  • Енцефалоцеле – це тип вродженої аномалії нервової трубки, що вражає головний мозок. Це відбувається, коли частина черепа погано сформована, і частина мозкової тканини та пов’язаних з нею структур виступає за межі черепа.
  • Краніосиностоз передбачає передчасне закриття швів черепа. У результаті черепі дитини розвивається деформація. Якщо кістки черепа не встигають за швидким зростанням мозку на ранніх етапах життя немовляти, розвивається клінічний стан, званий підвищеним внутрішньочерепним тиском. Цей стан має на увазі, що мозок не може збільшуватися і застрягає в черепі. Якщо цей стан не діагностувати і не лікувати на ранній стадії, він може призвести до незворотних неврологічним, когнітивним та поведінковим порушенням.
  • Церебральні судинні мальформації є локалізованими сплетеннями аномальних кровоносних судин, які викликають чергування кровотоку. Ці судинні утворення не є пухлинами, але іноді можуть збільшуватися і викликати різні симптоми. На відміну від інших аномалій вони не вимагають термінового лікування.

Тим не менш, церебральні судинні мальформації повинні бути діагностовані та контролюватись через більш високий ризик крововиливу в мозок.

Симптоми вроджених аномалій

Гідроцефалія

  • Новонароджені (0-1 місяць): потенційними симптомами є розростання голови, випинання джерельця, тонка шкіра голови, розширення кровоносних судин у голові, блювання, занепокоєння, відхилення очей вниз та закочування очей.
  • Діти (1 місяць і старше): розростання голови, головний біль, нудота, блювання, лихоманка, двоїння в очах, занепокоєння, затримка у ходьбі чи розмові, комунікативні розлади, втрата сенсорних та рухових функцій, судоми. Труднощі з неспанням або пробудженням у дітей старшого віку.

Вроджені кісти

  • •Головний біль
  • Нудота та блювання
  • Затримка розвитку
  • Надмірна втома або низький рівень енергії
  • Судоми
  • Гідроцефалія через обструкцію нормальної циркуляції спинномозкової рідини
  • Проблеми з зором

Енцефалоцеле

  • Гідроцефалія: спинномозкова рідина накопичується у головному мозку.
  • Проблеми з зором
  • Мікроцефалія: аномально маленька голова
  • Спастична квадриплегія: параліч кінцівок
  • Затримка розумового розвитку та зростання
  • Атаксія: нескоординовані рухи м’язів
  • •Відставання у розвитку
  • Судоми

Краніосиностоз

Зміни форми голови та обличчя зазвичай видно і зазвичай є першим та єдиним симптомом. Ще однією ознакою є маленьке або відсутнє тім’ячко. У поодиноких випадках синостоз може призвести до підвищення внутрішньочерепного тиску. Коли кілька черепних швів зростаються передчасно, це особливо правильно.

Як діагностуються вроджені аномалії?

Під час вагітності перинатолог спостерігає за пацієнткою за допомогою ультразвукового сканування, спостерігаючи за будь-якими аномаліями у тканинах головного мозку. Залежно від результатів УЗД може знадобитися МРТ плода. При МРТ плода вагітна жінка проходить МРТ-сканування для скринінгу плода. Таким чином, можна виявити вроджену аномалію та поставити точний пренатальний діагноз. Після народження дитини відділення дитячої нейрохірургії проведе операцію.

Хірургічне лікування вроджених аномалій

При вроджених аномаліях мозку хірургічне втручання є основним методом лікування дітей. Особливо за деяких вад розвитку операцію необхідно проводити протягом перших 36 годин після народження.

Гідроцефалія

  • Нейроендоскопічні процедури (ендоскопічна третя вентрикулостомія): якщо анатомічні шляхи з будь-якої причини блокуються, за допомогою ендоскопу створюється нова протока, і таким чином відновлюється циркуляція спинномозкової рідини. Ендоскопи є високотехнологічними системами камер діаметром від 2 до 4 мм. Якщо дозволяє анатомія і немає протипоказань, наша клініка надає перевагу насамперед цьому хірургічному методу, і діти можуть продовжувати жити без стороннього тіла.
  • Вентрикулоперитонеальне (V/P) шунтування: шунтування є варіантом для пацієнтів, яким не підходять ендоскопічні процедури. Таким чином, рідина дренується з головного мозку в іншу порожнину тіла (зазвичай черевну порожнину). Для дренажу використовується тонка та довга еластична силіконова трубка, яка називається «шунт». Система має “насос (клапан)” під шкірою голови для забезпечення односпрямованого потоку з контрольованою швидкістю. Таким чином, усувається підвищення тиску у головному мозку. Однак ця система повинна функціонувати безперервно, тому що в головному мозку постійно виробляється спинномозкова рідина. Оскільки шунт знаходиться у підшкірній клітковині, його можна побачити лише у немовлят. У дітей і дорослих трубку можна промацати в ділянці підшкірно-жирової клітковини при пальпації.

Вроджені кісти головного мозку

  • Краніотомія: при цьому методі лікування частина черепа видаляється, щоб надати нейрохірургам доступ до кисті. Це більш інвазивний метод лікування, але він дозволяє нейрохірургам точно оглянути та усунути кісту.
  • Шунт: Нейрохірурги вводять у кісту трубку, яка залишається на місці і дозволяє рідині стікати та всмоктуватись у черевну порожнину.

Енцефалоцеле

Хірургія є неминучим методом лікування енцефалоцеле. Причому слід проводити протягом перших 3 місяців після народження. За наявності шару шкіри, що покриває тканини, хірургічне втручання може бути відкладено кілька місяців. Але якщо немає шкіри, що захищає енцефалоцеле, операція має бути виконана відразу після народження.

Краніосиностоз

В Acıbadem нейрохірурги зазвичай застосовують мінімально інвазивну ендоскопічну хірургію для лікування краніосиностозу, але в деяких випадках ендоскопічна хірургія може не спрацювати. Наприклад, у дітей старшого віку або у дітей із більш ніж одним закритим швом можуть застосовуватись різні хірургічні методи. При ендоскопічній хірургії краніосиностозу лікарі роблять невеликі розрізи, достатні лише для того, щоб вставити хірургічні інструменти, та використовують невелику камеру для проведення операції.

Перед операцією дитині роблять загальний наркоз. Нейрохірурги роблять один або два невеликі розрізи на шкірі голови. Потім через розріз вводиться тонка трубка із вбудованою відеокамерою та іншими інструментами. Камера дозволяє хірургам заглянути всередину голови під час операції. Під час операції нейрохірурги видаляють смужку кістки вздовж закритого шва. Зазвичай пацієнти залишаються у лікарні протягом двох-трьох днів після операції. Після операції дітям може знадобитися носити спеціальний шолом, який допоможе сформувати форму голови. Цей шолом можна носити від кількох місяців до одного року.

Церебральні судинні мальформації

Хірургія церебральних судинних мальформацій зазвичай супроводжується комп’ютерною навігацією та мікроскопом. Нейрохірурги прагнуть повністю видалити судинну мальформацію та уникнути ризику розриву. Оптимальний хірургічний метод визначається виходячи із розміру, форми, локалізації дефекту та загального стану пацієнта.

Педіатричні пухлини головного мозку

Пухлини головного мозку у дітей дуже відрізняються від подібних у дорослих. Деякі пухлини, які спостерігаються у дітей, майже ніколи не зустрічаються у дорослих. Група педіатричної нейрохірургії Acıbadem в основному фокусується на пухлинах стовбура головного мозку та таламуса або на глибоких пухлинах головного мозку. Ці життєво важливі області розміром з палець локалізовані прямо в самому центрі мозку. Без них людина не змогла б самостійно дихати, рухати кінцівками, використовувати міміку обличчя і навіть ковтати їжу. Будучи таким життєво важливим, пухлини цієї галузі потребують серйозної експертизи. Якщо залишити осторонь хірургічну експертизу, передопераційна підготовка випадку має основне значення.

В ACIBADEM, з ультрасучасним апаратом МРТ високої роздільної здатності потужністю 3 Тесла, наша команда експертів точно знає розташування пухлин, а також структур, які відповідають за життєво важливі функції, таким чином виконуючи операції, не пошкоджуючи їх. Методи картування та моніторингу мозку також використовуються для точної хірургії.

Всі пухлини головного мозку, злоякісні чи доброякісні, мають серйозний вплив на життя пацієнтів. У педіатричних пухлинах мозку існує цілий спектр злоякісних новоутворень. Але хоч би яким був тип пухлини, необхідна досвідчена міждисциплінарна команда, що складається з радіологів, онкологів-радіологів, медичних онкологів та дитячих нейрохірургів. Команда обговорює все нові історії хвороб пацієнтів на щотижневому консиліумі та планує передопераційний, інтраопераційний та післяопераційний етапи, а також будь-які додаткові варіанти лікування. Пухлини головного мозку, навіть якщо вони доброякісні, можуть рецидивувати, а злоякісні метастазувати і поширюватися на інші органи. Лікарі Acıbadem співпрацюють та обговорюють усі сценарії, а також планують, як тримати хворобу під контролем.

Симптоми пухлин головного мозку

Першою і найбільш поширеною ознакою пухлини головного мозку у дітей є постійний головний біль. Окрім головного болю у цих хворих можна спостерігати такі симптоми;

  • Блювота (рясна блювота, особливо після вставання з ліжка вранці)
  • Уповільнені рухи, втрата сили та плегія в руках та ногах
  • Параліч обличчя
  • Припадок (епілептичний напад, виділення піни з рота, непритомність)
  • Відхилення погляду, обмежений погляд праворуч або ліворуч
  • Нездатність дивитися вгору
  • Зниження гостроти зору
  • •Труднощі ковтання
  • Порушення мови
  • Занепокоєння, відсутність апетиту, безперервний плач (у немовлят)
  • Випукле тім’ячко
  • Постійна сонливість
  • Ригідність шиї

Хірургічне лікування пухлин головного мозку

Лікування пухлин головного мозку у дітей , швидше за все, буде хірургічним. Однак моніторинг або біопсія можуть бути рекомендовані замість хірургічного втручання при деяких пухлинах з повільним зростанням.

В Центрі дитячої нейрохірургії Acıbadem лікарі використовують найтонші ендоскопи і можуть оперувати пацієнтів та виписувати їх наступного дня.

Під час операції також використовують аспіратор під ультразвуковим контролем. Допомагає лікувати пухлини шлуночків закритим ендоскопічним методом. Більше того, як одну з передових технологій, лазер можна використовувати через ендоскоп. В Acıbadem замість того, щоб оперувати пухлини в цих порожнинах, які називаються шлуночками, відкритим методом, хірурги використовують цей спеціалізований ендоскоп для видалення пухлини.  За допомогою цієї передової технології аспіратор запроваджується через ендоскоп. Він схоплює дрібні фрагменти, схожі на борошно, у тканинах мозку та поглинає їх. Тому краще подрібнювати пухлини на порошок і захоплювати аспіратором, ніж тягнути і натискати на тканину мозку. Таким чином, операція проводиться чисто та без шкоди для пацієнта.

Гамма-ніж

Лікування гамма-ножем можна розглядати при пухлинах головного мозку у дітей розміром менше 3 см. При злоякісних пухлинах головного мозку, що потребують променевої терапії, стратегія лікування включає хірургічне видалення пухлинної тканини в максимальному обсязі з наступною традиційною променевою терапією. Тим не менш, Гамма-ніж можна використовувати в окремих випадках при невеликих пухлинах, які рецидивують після звичайної операції та променевої терапії.

Спастичність

Спастичність – це неприродне напруження м’язів, викликане дисбалансом сигналів від головного та спинного мозку до м’язів. Зазвичай це викликає проблеми в русі. Основною причиною спастичності дітей є дитячий церебральний параліч. Дитячий церебральний параліч (ДЦП) – група постійних рухових порушень, що виникають у ранньому дитинстві. Ознаки та симптоми різняться у різних пацієнтів та з часом. Часто симптоми включають погану координацію, скутість м’язів, слабкість м’язів та тремор. Також можуть бути проблеми з чутливістю, зором, слухом, ковтанням та мовою. Одним словом, ДЦП означає пошкодження головного мозку. Це ушкодження зазвичай відбувається під час пологів або наступного місяця через відсутність припливу крові до мозку. Якщо ця відсутність кровотоку продовжується протягом 3 хвилин і більше, пошкодження головного мозку неминуче та невиправне.

Проте в Acıbadem лікарі мають можливість втрутитися, вилікувавши рухові розлади, викликані ДЦП. Близько 60% хворих на ДЦП мають спастичність. Раніше єдиним методом лікування спастичності була фізіотерапія, але сьогодні можливо кілька різних втручань. Варіанти лікування для кожного конкретного випадку оцінюються нашими багатопрофільними консультантами, де лікарі докладно обговорюють кожного пацієнта зі спеціалістами у галузі фізіотерапії та реабілітації, дитячої нейрохірургії, ортопедії, дитячої неврології та багатьма іншими експертами. Центр дитячої нейрохірургії Acıbadem провів понад 1500 операцій та допоміг пацієнтам з усього світу.

Симптоми спастичності

  • Від новонародженого до 2-місячного віку: Клінічна картина судом, затруднення при смоктанні, сильно нерегулярний сон, тривалий плач
  • 3-місячне немовля: нерухомість або порушення координації рухів рук та ніг.
  • 4-місячна дитина: згинання рук у кулак – порушення тильного згинання пальців; нездатність тримати голову вгору
  • 8-місячне немовля: схрещені/ножиці, коли дитину беруть на руки, настає на носочки, не може хапати іграшки
  • Немовлята віком 10 місяців і більше: затримка самостійного повзання та стояння, відсутність реакції на деякі візуальні або звукові подразники.

Лікування спастичності

Дитяча реабілітація: при лікуванні спастичності лікарі можуть застосовувати фізіотерапію та реабілітацію. Це лікування може бути корисним пацієнтам :

  • Профілактика фізичних розладів, вторинних по відношенню до спастичності;
  • Зняття спастичності різними техніками;
  • Підвищення функціональних можливостей для підвищення самостійності дитини у повсякденному житті;
  • Вибір необхідних дитині медичних засобів та їх використання.

В Acıbadem також має підрозділ аналізу руху з експертною групою. Лабораторія аналізу руху використовується для точного розуміння стану кожного м’яза кожного пацієнта. Аналіз ходьби є одним із важливих етапів оцінки стану м’язів, суглобів та кісткової системи. Комп’ютерний тривимірний аналіз ходи допомагає об’єктивно ідентифікувати порушення ходи, показує дію та час скорочення м’язів, демонструє діапазон рухів суглобів та допомагає лікарям планувати етапи лікування. У цьому блоці документуються рухові здібності дитини та планується лікування. День за днем фахівці покращують та вимірюють рухову здатність дитини.

Хірургія спастичності: Слід розглянути хірургію спастичності, якщо реабілітація не допомагає, щоденний догляд за дитиною затруднений через спастичність, і дитина страждає від болю через аномальні скорочення м’язів. Відповідні операції такі:

  • Ін’єкція ботулотоксину
  • Селективна дорсальна ризотомія (SDR)
  • Селективна нейротомія (селективна фасцікулотомія)
  • Глибока стимуляція мозку (DBS)
  • Імплантація баклофенової помпи
  • Паллідотомія

Епілепсія

Епілепсія – це розлад центральної нервової системи з аномальною активністю головного мозку, яке викликає епілептичні напади, що повторюються. Епілептичні напади – це епізоди, які можуть змінюватись від коротких і майже невизначених порожніх періодів до тривалих періодів енергійного струсу. Ці епізоди можуть призвести до тілесних ушкоджень, а також до незворотних ушкоджень головного мозку, особливо у дітей, чий мозок все ще перебуває на стадії розвитку. Найчастіше епілепсію успішно лікує дитячий невролог з допомогою ліків. Але в 25% випадків медикаментозного лікування недостатньо, і пацієнти продовжують страждати від судом. У цих пацієнтів нейрохірурги втручаються за допомогою різних методів.

Симптоми епілепсії

  • Напруга тіла
  • Проблеми зі свідомістю
  • Втрата контролю над сечовим міхуром
  • Зупинка дихання
  • Не реагує на слова або шум
  • Застиглий погляд
  • Різкі рухи ніг та рук
  • Ритмічне кивання головою
  • Раптове падіння без причини (супроводжується втратою свідомості)

Хірургія епілепсії

У хворих на епілепсію пухлини або кісти в головному мозку немає, але певна область розвивається аномально; або МРТ-сканування абсолютно нормально, але за допомогою інших тестів виявляється, що напади походять із певної частини мозку. Рентген може бути нормальним, але частина мозку може бути дисфункціональною. Саме тоді пацієнт стає кандидатом на операцію щодо епілепсії.

На відміну від інших захворювань головного мозку медикаментозне лікування є терапією першої лінії при епілепсії. Але якщо пацієнт рефрактерний до медикаментозного лікування (лікарсько-резистентна епілепсія), може допомогти нейрохірургія, оскільки джерелом епілепсії є мозок людини. Для таких пацієнтів хірургічні методи включають фокальну резекцію (видалення ураженої ділянки мозку), калозотомію орбіти (відключення обох половин мозку), гемісферотомію (відключення хворої півкулі від здорової півкулі, якщо пошкодження обмежується однією півкулею), а також стимулятори (стимуляція). Придатність до хірургічного втручання та тип хірургічного втручання при епілепсії повинні визначатися спеціалізованою командою, здатною досягти ефективних результатів за збереження делікатних функцій головного мозку.

ЛІКУВАННЯ

ТЕХНОЛОГІЯ

ACIBADEM

×
Пошук