Система MRIdian від ViewRay – перший у світі пристрій для променевої терапії з вбудованим МРТ. Система здатна лікувати пухлини, які раніше вважалися невиліковними.
Донедавна лікарі використовували магнітно-резонансну томографію (МРТ), щоб побачити пухлини, та лінійні прискорювачі (LINAC) для їх лікування. МРТ (MRI)-LINAC – це революційне рішення, що поєднує обидві технології в одному пристрої. MRIdian від ViewRay – це перша у світі система променевої терапії під контролем МРТ, яка може одночасно візуалізувати та лікувати онкологічних хворих. Це рішення для променевої терапії, що поєднує LINAC з технологією МРТ у компактному корпусі разом із програмним забезпеченням для виявлення, націлювання та відстеження положення та форми пухлин під час опромінення.
Як і за звичайної променевої терапії, пацієнта кладуть на стіл і проводять МРТ цільових тканин. Область пухлини і здорові тканини, що оточують, можна чітко візуалізувати за допомогою МРТ. Візуалізація у режимі реального часу допомагає лікарям контролювати процес лікування під час опромінення. Якщо виявляється клінічно важливе переміщення мішеней чи здорових тканин, лікарі можуть скоригувати мішень і перепланувати лікування, поки пацієнт досі перебуває на лікувальній кушетці. Перед кожним сеансом лікування виконується нове сканування МРТ, що дозволяє проводити індивідуальне лікування залежно від щоденної анатомії пацієнта.
Пацієнти грають активну роль променевої терапії MRI-Linac. Під час лікування пацієнт може стежити за пухлиною на екрані та регулювати своє дихання, щоб воно залишалося в межах зазначеної рамки. Після закінчення лікувального сеансу пацієнт може відразу вирушити додому.
MRIdian – це нова технологія передової променевої терапії. Новий терапевтичний метод усуває обмеження радіаційної онкології. Завдяки своїй здатності добре бачити м’які тканини і контролювати доставку випромінювання в режимі реального часу, променева терапія під контролем МРТ дозволяє лікувати невеликі або важкодоступні пухлини, розташовані близько до критичних структур або пухлини, які рухаються (наприклад, з диханням). Порівняно із звичайною променевою терапією, MRIdian пропонує розширені можливості:
Система MRIdian LINAC забезпечує значні переваги для певних пацієнтів:
MRI-LINAC можна використовувати для всіх пухлин по всьому тілу. Однак він забезпечує ряд значних переваг для пацієнтів з раком легень, раком передміхурової залози, раком черевної порожнини, пухлинами та метастазами у печінці та, зокрема, раком підшлункової залози. Діапазон його застосування включає груди, періаорту, легені, нирки, сечовий міхур і тазові лімфатичні вузли, область голови та шиї, жовчні протоки, шлунок, шийку матки, надниркові залози, орбіту, кістки, селезінку, органи малого тазу, грудну клітину, дугу підшлункову залозу, серце, простату, брижу, черевну порожнину (м’які тканини), шию, пряму кишку, привушну залозу, таз, хребет, стравохід, щитовидну залозу, товсту кишку, печінку, кінцівки, середостіння, м’які тканини таза, головний , бік, жовчний міхур, язикові лімфатичні вузли, носоглотку, яєчники, ребра та тимус.
MRIdian використовується в основному для лікування:
MRIdian дає можливість моніторити та відстежувати м’які тканини та пухлини в режимі реального часу. Це дозволяє за потреби перепланувати курс лікування на операційному столі. MRIdian можна використовувати повсюдно при всіх пухлинах, але він особливо ефективний в рухомих областях: пухлини, розташовані в черевній порожнині, грудному відділі і т. д. Пухлини в цих областях знаходяться навіть при нормальному диханні. Таким чином, область пухлини і здорові тканини, що оточують, можуть бути чітко візуалізовані за допомогою МРТ. У разі виявлення клінічно значущого переміщення мішеней чи здорових тканин лікарі можуть скоригувати мішень і перепланувати лікування, поки пацієнт перебуває на столі. Завдяки спостереженням за результатами кожного сеансу лікування, нове МРТ може бути виконане заздалегідь. Це дозволяє проводити індивідуальне лікування відповідно до щоденної анатомії пацієнта.
За допомогою MRIdian можна відстежувати пухлину та проводити лікування у потрібний час та у потрібному місці. Це дозволяє лікувати важкодоступні пухлини, пухлини, розташовані близько до критичних структур або пухлини, які можуть рухатися під час нормальних функцій організму, таких як дихання. Це робить променеву терапію під контролем МРТ унікальною та ефективнішою порівняно з іншими технологіями. Більше того, МРТ-терапія дає найкращі результати з мінімальними побічними ефектами чи ускладненнями.
Після того, як ваш консиліум з пухлин прийме рішення про проведення лікування за допомогою MRIdian, процес лікування складається з 4 етапів: моделювання, планування, лікування та подальше спостереження. МРТ лікування завершується між 1-5 сеансами. За допомогою MRIdian можна збільшувати дозу, зберігаючи при цьому здорові тканини неушкодженими. Таким чином, МРТ променева терапія завершується меншою кількістю фракцій, ніж звичайна променева терапія. Залежно від локалізації та типу пухлини один сеанс займає приблизно від 25 до 60 хвилин. Ви можете повернутись додому або в готельний номер після кожного сеансу лікування. Через тиждень ви знову приходите до клініки для контрольного огляду та аналізів. Залежно від вашої пухлини, можна спланувати подальше лікування. Наприклад, якщо MRIdian використовується для лікування раку підшлункової залози, пацієнту може знадобитися операція після лікування. З іншого боку, якщо пацієнт страждає на локалізований рак простати, він може вилікуватися за допомогою МРТ і більше не потребуватиме додаткового лікування.
Будь-яке лікування променевою терапією може спричинити деякі побічні ефекти. Побічні ефекти MRIdian приблизно аналогічні до інших променевих методів лікування. Зазвичай вони мають тимчасовий характер і можуть призвести до проблем з дихальною, сечовидільною або репродуктивною системами. Крім того, деякі пацієнти можуть страждати від втоми, нудоти, подразнення шкіри та випадання волосся. Однак MRIdian бачить і відстежує здорові тканини та пухлини в режимі реального часу і, отже, з максимальною точністю завдає пучки опромінення до пухлини та завдає мінімальної шкоди здоровим тканинам. Під час лікування радіоактивний промінь спрямований виключно на пухлину. Якщо пухлина знаходиться за межами області лікування, система автоматично зупиняє промінь, що знижує ризик токсичності. Можливі побічні ефекти залежать від галузі лікування. Наприклад, після лікування раку передміхурової залози у деяких пацієнтів виникають тимчасові проблеми з сечовипусканням або рідкий та частий стілець.