Рак молочної залози - Acıbadem
РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Симптоми, стадії та лікування раку молочної залози

Рак молочної залози – найпоширеніший тип раку у жінок. Acıbadem надає високоякісні медичні послуги діагностики та чудові результати лікування.

Ми об’єднуємося проти раку молочної залози та вибудовуємо з Вами ефективні партнерські відносини від ранньої діагностики до завершення лікування. З більш ніж 20-річним досвідом, командою з 50 медичних фахівців, технологічними досягненнями світового рівня та мультидисциплінарним підходом, ми тут, щоб перемогти рак молочної залози.

Що таке рак молочної залози?

Рак молочної залози з’являється, коли аномальні клітини починають безконтрольно збільшуватися у розмірі та кількості. Ці клітини утворюють доброякісну або злоякісну пухлину. Доброякісні пухлини – це аномальні утворення, які не поширюються за межі молочної залози та не несуть небезпеки для здоров’я. Рак молочної залози відноситься до злоякісної пухлини, яка виникає в протоках або частках молочної залози, і може поширюватись на інші частини тіла (метастазувати).

Який вигляд має рак молочної залози?

Насправді перші ознаки раку молочної залози легше відчути, ніж побачити. Регулярні самообстеження допомагають жінкам звикнути до нормального вигляду та структури своєї молочної залози та швидко помітити будь-які зміни. Рак молочної залози часто відчувається як ущільнення, але не всі види захворювання викликають пухлини. Крім того, дуже часто ущільнення в молочній залозі можуть сигналізувати не про рак. Кісти молочної залози, фіброаденоми або аденоз – одні з деяких доброякісних захворювань, які можуть утворювати ущільнення. Пухлини раку молочної залози жорсткі на дотик. Якщо ви виявили нове тверде та нерухоме ущільнення, слід записатися на прийом до лікаря.

Причини раку молочної залози

Точні причини розвитку раку молочної залози досі невідомі. Основний ризик, про який говорять лікарі, це вік. Дві третини пацієнтів із раком молочної залози – жінки віком від 50 років, решта – у віці від 39 до 49 років. Успадковані генні мутації викликають до 10% випадків раку молочної залози. Спадкова мутація генів-супресорів пухлин BRCA1 чи BRCA2 значно збільшує ризик. Крім того, вдвічі-втричі частіше з раком молочної залози стикаються жінки, у яких мати, сестра або дочка хворіли на цей вид раку. В даний час пацієнти з сімейним анамнезом можуть пройти генетичне тестування та оцінку ризику, щоб отримати повну інформацію про стан здоров’я.

Поряд із факторами ризику, які ми не можемо контролювати, своє здоров’я можна вберегти, змінивши деякі звички у способі життя. Наприклад, збільшення ваги підвищує ризик раку молочної залози, особливо у жінок під час менопаузи. Жінки, які приймають протизаплідні таблетки, замісну гормональну терапію, без дітей або народили першу дитину після 30 років, також з більшою ймовірністю можуть зіткнутися з цим захворюванням. Сидячий спосіб життя та вживання алкоголю також збільшують ризик. Водночас регулярні вправи та фізична активність знижують ризик розвитку раку молочної залози.

Чи можуть чоловіки захворіти на рак молочної залози?

Захворювання найчастіше зустрічається у жінок, але можливий рак молочної залози і у чоловіків. Зі всіх виявлених випадків чоловіки становлять менше одного відсотка. Рак молочної залози у чоловіків формується у тканинах молочної залози, як і у жінок. Сімейний анамнез, деякі генетичні порушення, вплив естрогену або радіації, а також ожиріння та вживання алкоголю можуть сприяти вищому ризику розвитку раку молочної залози у чоловіка. Важливо знати, що чоловіки теж можуть захворіти на рак молочної залози. Через непоінформованість чоловіки часто ігнорують ранні ознаки хвороби і звертаються до лікаря на більш пізніх стадіях. При ранньому виявленні у чоловіків із раком молочної залози такий самий прогноз та виживання, як у жінок.

Ранні ознаки раку молочної залози

У більшості жінок на момент встановлення діагнозу відсутні будь-які фізичні ознаки раку молочної залози. Пухлина ще невелика і зазвичай не виявляє тривожних симптомів. Ось чому регулярні обстеження є критично важливими для раннього виявлення.

Симптоми раку молочної залози

Рак молочної залози зазвичай пов’язаний з утворенням ущільнення у молочній залозі або під пахвою. Однак є багато інших запобіжних ознак, у тому числі:

  • будь-яка зміна розміру, форми чи текстури молочної залози;
  • деформації сосків, такі як втягування (всередину) чи інверсія;
  • зміни структури шкіри (ямочки на поверхні, апельсинова кірка, подразнення, висипання);
  • «мармурова» шкіра;
  • виділення із сосків (прозорі, жовті, кров’янисті та ін.);
  • біль у молочній залозі, який не проходить під час наступного жіночого циклу.

При виникненні цих та будь-яких інших змін у молочній залозі слід відправитися на прийом до лікаря. Симптоми відрізняються у кожного пацієнта і можуть змінюватись в залежності від конкретного типу раку.

Типи раку молочної залози

Рак молочної залози – це не одне конкретне захворювання. Пухлина може розпочатися у різних ділянках молочної залози. Майже в 85% всіх випадків пухлина виникає в епітелії проток, якими молоко надходить до соску (протокова карцинома), і до 15% випадків у залізистій тканині молочної залози (дольчаста карцинома). У поодиноких випадках захворювання виникає в інших тканинах – зазвичай це саркоми та лімфоми, які не вважаються раком молочної залози.

Спочатку ріст ракових клітин обмежується протоком або частками («in situ» або неінвазивний рак молочної залози). Згодом рак in situ може прогресувати та проникати у навколишні тканини (інвазивний рак молочної залози). 80% всіх випадків становить інвазивна протокова карцинома (ІПК), найбільш поширена форма, 10-15% – інвазивна карцинома часток (ІКЧ). Є також деякі рідкісні типи раку молочної залози, такі як хвороба Педжета, що вражає соски; філодійні пухлини, що розвиваються у сполучних тканинах молочної залози; запальний рак молочної залози (дуже агресивний) та ін.

Крім того, пухлини молочної залози можна визначити відповідно до їх рецепторного статусу гормонів. Приблизно двом третинам для зростання і відтворення необхідні жіночі гормони естроген або прогестерон. У цих ракових клітин є рецептори, які дозволяють їм уловлювати та задіяти гормони. Вони класифікуються відповідно як ER-позитивні або PR-позитивні. У цих випадках гормоноблокуюча терапія може зупинити ріст пухлини. На негативну за рецепторами гормонів (HR-негативну) пухлину гормональна терапія не вплине. Рак молочної залози може бути HER2-позитивним або негативним. Це стосується рівнів білка, рецептора людського епідермального фактора росту 2 типу. Високий рівень сприяє зростанню ракових клітин (HER2-позитивний рак молочної залози). Тричі негативним раком молочної залози називають випадки, коли жодного з трьох рецепторів не виявлено. Оскільки кожен тип потребує окремого лікування, лікарям для вибору найефективнішої стратегії потрібна точна діагностика типу раку молочної залози та ступеня його поширення в організмі.

Діагностика раку молочної залози

Набуті знання та сучасне обладнання дозволяють виявити рак молочної залози на ранній стадії, іноді за роки до того, як з’являться якісь видимі симптоми. Діагностичний процес зазвичай починається із візуалізації. Мамограма, яка дає рентгенівський знімок грудей, та ультразвукове дослідження, що використовує високочастотні звукові хвилі, вже давно визнані основними інструментами для діагностики раку молочної залози. Нині спеціалізовані центри молочної залози застосовують різні методи маммографії. Цифрова мамографія дозволяє отримувати зображення у цифровому форматі на екранах комп’ютерів. 3D-мамографія з томосинтезом дозволяє отримати тривимірні цифрові зображення з низькими дозами радіації. 4D УЗД молочних залоз або автоматичне УЗД забезпечують хорошу видимість навіть у щільних тканинах молочної залози.

Якщо під час візуалізації виявляються підозрілі тканини, патолог повинен досліджувати їх під мікроскопом за допомогою біопсії. Забір матеріалу можна здійснювати у різний спосіб, зазвичай під контролем візуалізації використовується голка.

В універсальній клініці пацієнти можуть здати всі необхідні аналізи за одне відвідування. В Acıbadem досвідчені лікарі застосовують найсучасніше обладнання для діагностики раку молочної залози, включаючи деякі унікальні пристрої, доступні лише в обмеженій кількості медичних закладів по всьому світу.

Стадії раку молочної залози

Стадія раку молочної залози визначає його розмір та ступінь поширеності по всьому тілу. Зазвичай його класифікують за шкалою від 0 до IV, де велика цифра вказує більш інвазивний рак. Нульовою стадією вважають неінвазивний рак молочної залози або передраковий стан. Це означає, що аномальні клітини є, але вони не поширилися за межі молочних проток чи залоз та інших оточуючих тканин (карцинома in situ). Рак IV стадії – це важкий стан, при якому пухлина поширилася на віддалені частини тіла, можливо, на органи чи кістки.

Поряд з визначенням стадії необхідно оцінити, наскільки ракові клітини відрізняються від нормальних і наскільки повільно або швидко очікується зростання пухлини. Рак низького ступеня злоякісності означає, що аномальні клітини схожі на нормальні, і, швидше за все, вони зростатимуть повільно, тоді як рак високого ступеня навпаки.

Щоб допомогти медичній команді вибрати найкращий варіант лікування для пацієнтів, у яких захворювання виникло вперше, дуже важливо правильно визначити стадію та тип раку молочної залози, а також статус гормону-рецептора та HER2-статус.

Лікування раку молочної залози

В даний час лікування раку молочної залози постійно вдосконалюється, і із цим захворюванням ефективно борються. Процес лікування може включати хірургічне втручання, променеву терапію, хіміотерапію, гормональну терапію, біологічну таргетну терапію та імунотерапію.

  • Хіміотерапія. Для знищення клітин, що швидко ростуть, по всьому тілу, у тому числі ракових, використовують медикаменти. Більшості пацієнтів призначають хіміотерапію після хірургії, але для зменшення пухлини цей метод можна застосувати перед операцією.
  • Гормональна терапія. Це ліки для запобігання росту ракових клітин шляхом блокування або зупинки вироблення гормонів. Гормональній терапії піддається лише позитивний за рецепторами гормонів рак молочної залози. Для запобігання рецидиву це лікування зазвичай триває довгостроково (від 5 до 10 років).
  • Таргетна терапія. Біологічні методи лікування, засновані на розробках генетики та молекулярної біології – одні з найважливіших досягнень у лікуванні раку останнім часом. Використовуються ліки, які здатні ідентифікувати лише цільові ракові клітини (захищаючи при цьому нормальні). Таким чином, здорові клітини не піддаються атаці і зменшуються побічні ефекти порівняно зі стандартною хіміотерапією. Існують різні варіанти таргетного лікування, залежно від конкретного типу раку молочної залози. Ракові клітини можна попередньо тестувати на ефективність ліків.
  • Імунотерапія. Це новий метод лікування, що розвивається. Імунотерапія активує власну імунну систему пацієнта для боротьби з раковими клітинами. Її можна застосовувати для деяких пацієнтів із тричі негативним раком молочної залози на пізній стадії.
  • Променева терапія. Радіація – це локальне лікування, що використовується для знищення ракових клітин за допомогою високоенергетичних рентгенівських променів, електронних променів та радіоактивних ізотопів. Променева терапія запобігає зростанню ракових клітин і вбиває їх. Пацієнти, які проходять променеву терапію в Acıbadem, можуть скористатися лінійними прискорювачами з найновішими технологічними функціями для максимальної безпеки та ефективності.

Команда фахівців Центру раку молочної залози Acıbadem надає повний спектр лікування раку молочної залози в одному місці, включаючи деякі сучасні варіанти лікування, доступні лише у кількох клініках по всьому світу:

  • Хірургія. Зазвичай, це перший крок лікування, особливо при раку молочної залози на ранній стадії. Хірургія проводиться з метою повного чи максимально можливого видалення ракових тканин. Видалення всієї тканини молочної залози називають мастектомією. У минулому мастектомія виконувалася часто, але сьогодні її застосовують при запущених випадках або за наявності кількох пухлин у молочній залозі. У Acıbadem завжди виконують операцію зі збереження молочної залози (лампектомію). Вона полягає у висіченні пухлини і близько 1-2 см нормальної тканини навколо неї. Після цього проводять онкопластику для відновлення молочної залози та забезпечення добрих косметичних результатів. Навіть коли потрібна мастектомія, наші хірурги застосовують новітні методи, такі як мастектомія зі збереженням сосків або шкіри. Як і при стандартній мастектомії, вся тканина молочної залози висікається, але комплекс шкіра/сосок-ареолу зберігається для подальшої реконструкції грудей.
  • Роботизована хірургія. Роботизована система Da Vinci може використовуватись для мастектомії без розрізів молочної залози, забезпечуючи високий рівень точності. Вся тканина молочної залози видаляється через невеликий розріз у пахвовій западині. Потім через той самий розріз проводять протезування. Роботизована хірургія забезпечує найкращі косметичні результати, оскільки немає порізів на грудях, а розріз під пахвою легко приховати.
  • Однодозова променева терапія. Для деяких пацієнтів з раком молочної залози можна провести лише один сеанс променевої терапії під час хірургії, доки розріз ще не закритий. Високі дози опромінення надходять тільки в цільову область, у ложе пухлини, захищаючи здорові тканини навколо. Інтраопераційна променева терапія (ІОПТ) з використанням роботизованого пристрою може застосовуватися трьома способами: у пацієнток у постменопаузі з невеликими та гормоночутливими пухлинами у вигляді одноразової дози після операції із збереження молочної залози; у пацієнток у пременопаузі з гормоночутливими невеликими пухлинами для посилення дії радіації; у пацієнток після мастектомії зі збереженням сосків для зниження ризику рецидиву.
  • Негайна реконструкція молочної залози. Замість відкладеної реконструкції молочної залози багатьом пацієнтам можна відновити видалені тканини під час однієї операції, використовуючи протези або власні тканини. В Acıbadem застосовуються нові реконструктивні методи відновлення природного виду молочної залози, ураженої раком.

Показники виживання при раку молочної залози

Показник виживання – це відсоток, який показує виживання пацієнтів з раком молочної залози протягом певного періоду після встановлення діагнозу. Зазвичай вивчають 5-річне виживання, тому що рецидив після цього терміну менш ймовірний.

Медичні розробки в галузі діагностики та лікування раку призвели до збільшення виживання. В даний час лікування раку молочної залози проводять з високою ефективністю, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), виживання досягає 90% і вище. Однак цей показник залежить від типу, стадії та інших характеристик раку та досвіду медичної команди, яка проводить лікування.

Статистика раку молочної залози

Ризик розвитку раку молочної залози становить близько 12%. За даними ВООЗ, половина випадків цього захворювання з’являється у жінок, які не мають інших ідентифікованих факторів ризику, крім статі та віку (старше 40 років). Сьогодні лікування раку молочної залози досить високоефективне: виживання досягає 90% і вище.

Чому варто вибрати Acıbadem у Туреччині для лікування раку молочної залози?

Зростання кількості варіантів лікування потребує комплексного підходу команди досвідчених фахівців у різних медичних галузях та обліку індивідуальних потреб пацієнта.

Центр раку молочної залози Acıbadem вже 30 років надає послуги пацієнтам з усього світу. З усіма хворими працює мультидисциплінарна команда експертів у галузі загальної хірургії, медичної онкології, радіаційної онкології, косметичної та пластичної хірургії, радіології, патології та генетики, що спеціалізуються насамперед на лікуванні раку молочної залози. Ми досягаємо великих успіхів у діагностиці та лікуванні раку молочної залози завдяки нашому мультидисциплінарному підходу, високотехнологічній інфраструктурі та командам фахівців світового рівня.

Ми пишаємося наявністю першого та єдиного в Туреччині Науково-дослідного інституту раку молочної залози, сертифікованого вищого навчального закладу. Це науковий центр, який робить внесок у глобальні знання про рак молочної залози за допомогою досліджень і накопичених ноу-хау.

ЛІКУВАННЯ

ТЕХНОЛОГІЯ

ACIBADEM

×
Пошук